9. prosince 2014 12:20, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Nemůžu dýchat‘. Proti rasismu protestuje už i LeBron James

LeBron James svůj protest načasoval na zápas, jemuž přihlížel britský královský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LeBron James svůj protest načasoval na zápas, jemuž přihlížel britský královský... | foto: Reuters

PRAHA „Nemůžu dýchat“. To jsou prý poslední slova, která zazněla z úst Erica Garnera, amerického černošského muže usmrceného policistou. Tričkem s těmito slovy se rozhodly basketbalové hvězdy v čele s LeBronem Jamesem protestovat proti kontroverzním zásahům policistů, které v posledních dnech a měsících vyvolávají v USA vlnu nepokojů.

Incident, při němž newyorský policista nasadil Ericu Garnerovi nepovolený chvat, na následky něhož 44letý muž zemřel, se sice odehrál již v červenci, před několika dny však na Floridě došlo k dalšímu vážnému zranění černošského muže policistou. To rozpoutalo nové protesty.

„Nemůžu dýchat“. LeBron James a další basketbalisté se připojili k protestům...

„Nemůžu dýchat“. LeBron James a další basketbalisté se připojili k protestům...

Situace tentokrát nenechala chladnými ani slavné sportovce, a tak hvězdní basketbalisté Clevelandu Cavaliers LeBron James a Kyrie Irving nastoupili k rozcvičce před nedělním utkáním s tričky „I Can’t Breathe“. Připojilo s k nim i několik hráčů z týmu soupeře včetně Kevina Garnetta a Derona Williamse.

Trička s posledními slovy černošského mladíka byla na hrudích basketbalistů k vidění pouze na několik minut, vzkaz však vyzněl jasně. „Je nutné, aby se naše společnost zlepšila. Potřebujeme více porozumění jeden druhému bez ohledu na barvu kůže,“ doplnil svůj protest LeBron James.

Respektujte radši smlouvu s Adidasem, řekl komisař

„King James“, jak si LeBron nechává říkat, však nebyl prvním sportovcem, kdo tričkem „Nemůžu dýchat“ vyjádřil svůj protest, již před sobotním utkání NBA si jej oblékl další vynikající basketbalista Derrick Rose z Chicaga. Také někteří hráči amerického fotbalu se v tričku s tímto nápisem objevili na předzápasové rozcvičce.

Jamesův protest je však nejviditelnější, neboť nedělní utkání Clevelandu proti Brooklynu navštívil britský princ William s manželkou Kate, což znamenalo nebývalou mediální pozornost. Na utkání byl ale také komisař NBA Adam Silver.

ČTĚTE VÍCE

„Respektuji právo všech našich hráčů na jejich názor ohledně důležitých společenských témat, ale raději bych viděl, jak oni respektují naše sportovní závazky,“ uvedl Silver v narážce na to, že hráči by dle smlouvy měli nosit oblečení značky Adidas.

Taktéž na Jamesově twitterovém účtu zazněla slova kritiky. „Podporuješ zločince!“ opřel se do basketbalisty jeden z fanoušků.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?