Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Není to fér. Dostávám desetkrát méně peněz než McEnroe, zlobí se Navrátilová

Sport

  11:15
NEW YORK - Dlouholetá bojovnice za rovnost pracovních příležitostí pro obě pohlaví Martina Navrátilová se zlobí. V rozhovoru pro list BBC Panorama přiznala, že za komentování zápasů loňského Wimbledonu dostala od britské televizní společnosti BBC desetkrát méně peněz než jiná americká tenisová legenda - John McEnroe.

Martina Navrátilová není spokojená s platovými podmínkami žen v rámci BBC. foto: MAFRA - Michal Šula

Lendl? Nebyli jsme nejlepší kamarádi na kurtu a už nikdy nebudeme, říká McEnroe

„Tohle není fér, nechápu proč je mužský hlas oceňován více než ženský. Navíc takovým rozdílem,“ rozčilovala se jednašedesátiletá rodačka z Prahy. 

Za komentování loňského otevřeného šampionátu Velké Británie prý obdržela od BBC asi 15 tisíc liber (432 tisíc korun), kdežto o dva roky mladší bouřlivák inkasoval od stejné stanice od 150 do 200 tisíc liber (4,3 až 5,8 milionu korun).

BBC totiž nedávno zveřejnila, kolik si McEnroe vydělá peněz a Navrátilová si to nyní porovnala se svým výdělkem.

John McEnroe během Laver Cupu.

„Byl to šok zjistit, že John McEnroe vydělává na Wimbledonu ročně nejméně 150 tisíc liber. Vůbec jsem to netušila,“ stěžovala si Navrátilová. 

„Je to stále ta propletená síť starých dobrých chlapců... Nejdůležitější je, že mužské hlasy jsou cennější než hlasy žen,“ dodala s tím, že už požádala svého agenta, aby ji pro tento rok vyjednal na Wimbledonu vyšší peníze než loni. 

Ředitel BBC Fran Unsworth však naprosto odmítá, že by měli mít muži obecně větší výdělky než ženy, což dokazuje na příkladu někdejší britské tenistky Sue Barkerové, která je na Wimbledonu její ženskou komentátorskou jedničkou.

„Paní Navrátilová má zcela jiný rozsah a časový závazek vůči naší stanici. Je to jednoduše neporovnatelné. Spolu se Sue Barkerovou je John (McEnroe) považován za tvář našeho zpravodajství z Wimbledonem. Je rozhodujícím hlasem v rámci pokrytí stanicí BBC,“ přiznal Unsworth.

Martina Navrátilová v čestné lóži na utkání ve Wimbledonu.
John McEnroe zatím nemůže mít příliš důvodů k úsměvům.

„John je široce považován za nejlepšího sportovního odborníka a komentátora, který je vysoce ceněn našimi diváky. Jeho smlouva mu navíc zakazuje pracovat pro jiného britského vysílatele bez našeho svolení. A jeho odměna to vše odráží. Pohlaví rozhodní není není faktorem.“

„Nemyslíme si, že jsme jednali protiprávně s ohledem na stejné odměny. To však neznamená, že nebudou existovat případy a případy, kdy existuje nerovnost a musíme se s nimi zabývat,“ dodal Unsworth.

Autor: