15. listopadu 2012 19:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neprokázalo se, že by uplácela Plzeň, říká šéf disciplinárky

Šéf disciplinárky Jiří Golda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf disciplinárky Jiří Golda | foto: ČTK

PRAHA Fotbal se vložil do současné korupční aféry. Předseda disciplinární komise Jiří Golda pozval na úterní mimořádné zasedání její aktéry: sudí z utkání mezi Jabloncem a Plzní a Martina Svobodu, který měl rozhodčí uplatit.

Bývalí rozhodčí Adámek a Býma korupci oznámili v notářsky ověřených dopisech. Rovněž ukázali na někdejšího funkcionáře Svobodu, že za 200 tisíc korun po nich chtěl, aby hlavní arbitr Adámek ovlivnil ligové utkání minulého ročníku Jablonec - Plzeň (0:2) ve prospěch hostů.

Máte v plánu do budoucna pozvat vedení plzeňského klubu?
V první fázi jsme se rozhodli pozvat rozhodčí, delegáty utkání a pana Svobodu. Tímhle to nekončí.

A ta Plzeň?
Dosud se neprokázalo se, že by došlo k uplácení ze strany Plzně. Figuruje tam Martin Svoboda a nevím, jestli existuje spojení od něj na nějaký klub.

Adámek potvrdil, že byl uplacen, aby vyhrála Plzeň. Je vůbec možné prokázat spojení Svobody a Plzně?
Třeba není co prokazovat. Já nevím, jestli to udělal, jestli si chtěl na zápas vsadit vysokou částku a případně se to snažil takhle ovlivnit. Není důkaz ani indicice, že je tam propojení na další osoby. Taky je obtížné něco dokázat, když vás na případ upozorní po sedmi osmi měsících.

Nepůsobí tedy smutně, že nebude koho potrestat a že se viníci nenajdou?
Fotbal se k tomu staví čelem a chce to vyšetřit. Kvitujeme, když někdo ukáže, že se děje něco nekalého. Ale pokud se ve finále neprokáže tvrzení rozhodčích, tak se asociace nepochybně bude tvrdě bránit. Jsme týdny vláčeni médii, všude samá korupce. Asociace podnikne tvrdé právní kroky proti těmto osobám.

Dřív jste řekl, že jste se spojil s Adámkem. Co vám řekl?
Byli jsme v kontaktu po emailu. Oslovil jsem ho a požádal, aby s námi spolupracoval. Že mám zájem, aby to objasnil. A doporučil jsem mu, aby udělal výpoveď na policii. Pak se odmlčel a od té chvíle nevím.

Jste v kontaktu s druhým sudím Býmou?
Nejsem.

Za asociaci jste ve spojení s protikorupční policií. Co vedle notářsky ověřených dopisů máte za důkazy? Co bylo v Křetínského kabele?
Než policie sdělí někomu obvinění, tak nemám možnost nahlížet do spisu. Takže obsah dokumentů neznám. Na to by mohl přesně odpovědět předseda asociace pan Pelta. Já se opakovaně ptal, jestli aféra kolem zápasu Jablonec - Plzeň souvisí s Křetínského materiály. On mi potvrdil, že ano.

O jaké materiály šlo?
Co mám zprávy, tak nebyly předány důkazy, ale informace, které se prověřují. První relevantní věcí jsou notářsky ověřené dopisy.

Adámek se v dopisu přiznal, že spáchal trestný čin. Jak je možné, že ho policie neobvinila?
To je dotaz na policii. Můj dojem je, že to policie nenechá zapadnout. Ale proč nepadlo obvinění, to nevím.

Adámek naznačil, že nešlo o jediný exces, ale že korupce je systémovou věcí.
Pokud nějaká síť existuje, tak potřebujeme právě mluvit s panem Adámkem, aby nám to vysvětlil. O jaké další zápasy šlo atd. Jinak se dál nepohneme.

Takže všechno stojí na Adámkovi, který se v minulých dnech vzdal členství v asociaci, takže na disciplinárku nemusí vůbec dorazit. Je možné, že pak aféra uvázne na mrtvém bodě?
Myslím si, že můžeme pokračovat v šetření co se týče onoho zápasu v Jablonci.

Adámek i Býma nemají zrovna nejlepší pověst. Jsou to pro vás důvěryhodné osoby?
Nikdy jsem je neviděl a já lidi posuzuju podle osobní zkušenosti. Jestli se dostaví, tak si na ně názor udělám sám.

Jak si vysvětluje, že ukončili členství?
Chci věřit, že si s námi jen nehrají, že chtěli upozornit, že se děje něco nekalého a že s námi budou spolupracovat. Ale pokud něco oznámí až po několika měsících a pak by nekomunikovali, tak budu mít podobný názor jako vy.

To znamená?
Že do jisté míry by to tu jejich výpoveď znevýhodnilo.

Miloslav Novák, vrb

Advantage Consulting, s.r.o.
KONZULTANT SAP SD

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč