Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nesmím mít krev v očích, říká při návratu k Davis Cupu Hájek

Davis Cup

  19:43
ASTANA - Po skoro dvouleté pauze se tenista Jan Hájek vrátil do daviscupového týmu a v Astaně se pokusí obhájce titulu nasměrovat k postupu do semifinále. Na Kazachy přitom nemá dobré vzpomínky, protože předloni s nimi v Ostravě obě dvouhry prohrál a český tým následně spadl do baráže.

Český tenista Jan Hájek foto: ČTK

"Lhal bych, kdybych řekl, že jsem na Ostravu zapomněl," řekl Hájek k porážkám s Andrejem Golubjovem a v rozhodujícím duelu s Michailem Kukuškinem, proti kterému bude v pátek začínat čtvrtfinálové utkání. "Ty zápasy v Ostravě byly těsné, v obou jsem měl šance, ale prostě to nevyšlo. Tenkrát byli Kazaši o trošku lepší a doufám, že teď budeme lepší my," řekl Hájek, který naposledy hrál soutěž o 'salátovou mísu' v roce 2011 v Rumunsku. "Jsem zpět, vždycky jsem rád reprezentoval a udělám vše, abych byl platný," prohlásil.

K TÉMATU

Motivaci má proti Kazachstánu po nevydařeném ostravském duelu velkou. "Tu mám sám dost velkou, chci vyhrát jakýkoli zápas," řekl tenista z Olomouce. "Člověk ale nesmí být přemotivovaný, aby nehrál hru, na kterou není zvyklý. Nesmí mít krev v očích a přistoupit k tomu zodpovědně." Uplynulé dvě sezony zvládl Hájek bez větších zdravotních komplikací a opět se vrátil do elitní stovky. Ve srovnání s rokem 2011 je nejen o dva roky starší, ale doufá, že i ostřílenější.

. V minulosti měl Hájek mnoho různých zdravotních problémů

"Člověk dozrává, hraje víc lepších zápasů, což hráče utužuje a ve svých skoro třiceti doufám, že už jsem dost zkušený, abych to zvládl," uvedl. V minulosti měl Hájek mnoho různých zdravotních problémů. Přechodil mononukleózu, měl potíže se zády, ramenem i s koleny a léčil zánět srdečního svalu. "To už je minulost a nemá cenu se k tomu vracet. Bolístky jsou pořád nějaký, když člověku není dvacet, ale zaklepu to, nic velkýho teď nemám," řekl.

Devětadvacetiletý Hájek hrál letos čtvrtfinále v Montpellier a povzbudilo ho také, že na turnaji série Masters v Miami prošel kvalifikací. "Určitě jsem v rytmu, je to posílení sebevědomí. Pár zápasů se mohlo povést líp, ale tady to je jedno. Jsme na Davis Cupu, hrajeme za Česko a doufám, že tři body získáme," řekl. V Davisově poháru debutoval před čtyřmi lety a ve stejném roce ve finále v Barceloně prohrál za rozhodnutého stavu s Rafaelem Nadalem.

Bilanci v soutěži má vyrovnanou 4:4. Nejvíce se mu povedlo čtvrtfinále v Chile, kde v roce 2010 v roli jedničky týmu vyhrál dvouhru i čtyřhru a pomohl k postupu. Na žebříčku ATP je Hájek aktuálně na 94. místě. "Doufám, že se ve stovce udržím, chci samozřejmě výš, ale konkurence je obrovská. Všichni jdou nahoru a není to jednoduché," řekl. Jeho maximum je už skoro sedm let staré, v listopadu 2006 se dostal na 71. místo. "To bych chtěl, to je jeden z mých cílů," prohlásil.

Autor: