Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neumannová se Merzu za svá slova nemusí omlouvat, ten se odvolá

Sport

  15:04
PRAHA - Kateřina Neumannová se nemusí omlouvat společnosti Merz za svůj výrok, že sežene mnohem levněji počítačový program pro mistrovství světa v klasickém lyžování.

Kateřina Neumannová s expremiérem Mirkem Topolánkem představují maskota šampionátu foto:  František Vlček, Lidové noviny

 Prezidentka organizačního výboru nezaplatí Merzu ani milion korun, které od ní firma požadovala jako satisfakci za její slova. Rozhodl o tom ve čtvrtek Krajský soud v Liberci, píše dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

Při mistrovství světa sloužil počítačový program firmy Swisstimig, získaný pořadateli údajně za 866.000 korun. Systém firmy Merz měl stát 20 milionů korun. "Odvoláme se k Vrchnímu soudu v Praze. Soud ani neporovnal oba systémy," řekl MfD právník Merzu Gabriel Brenka.

Neumannová vypověděla počítačové firmě Merz v létě 2007 smlouvu uzavřenou se starým organizačním výborem, v jehož čele stál Roman Kumpošt. V pořadu ČT 24 pak Neumannová mimo jiné řekla, že software, nabízený Merzem za 20 milionů korun, sežene za půl milionu korun.

Podle soudce byla hlavním důkazem smlouva o poskytnutí softwaru pro mistrovství světa a částka 866.000 korun se mnohem více blížila půl milionu korun než 20 milionům korun. Rozdíly v kvalitě obou počítačových programů se soudce nezabýval.

Odborníci při čtvrtečním soudním jednání vypověděli, že cena firmy Merz 20 milionů korun za počítačový program pro mistrovství světa odpovídala nákladům, které s ním společnost měla. Merz žaluje Neumannovou také za vypovězení smlouvy na dodávku počítačového programu. O žalobě ale ještě rozhodnuto není.

Organizátoři mistrovství světa čelí v současné době žalobě Technické univerzity v Liberci. Nezaplatili jí 8,75 milionu korun za pronájem vysokoškolských kolejí a menzy. Platby 21 milionů korun za zajištění dopravy v průběhu šampionátu se nedočkal ani Dopravní podnik města Liberce (DPML).

O žalobě však neuvažuje. Neumannová odhadla v červnu dluhy vůči dodavatelům mistrovství světa na 70 až 100 milionů korun. Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března. Ze státního, městského a krajského rozpočtu na něj putovaly více než dvě miliardy korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!