18. července 2007 19:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neumannová šéfkou MS v Liberci zřejmě bude

Kateřina Neumannová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Neumannová | foto: Roman VondroušČTK

Praha Svaz lyžařů České republiky podpoří Kateřinu Neumannovou při její kandidatuře na funkci prezidentky organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v Liberci. Nahrazení nynějšího šéfa Romana Kumpošta olympijskou vítězkou a mistryní světa je tím pádem skoro jisté.

Zástupci svazu mají v pětičlenném výboru dva hlasy, zbývajícími členy jsou Kumpošt,
liberecký primátor Jiří Kittner a náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže a tělovýchovy Petr Doležal.

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy chce získat větší kontrolu nad tokem státních peněz a další finanční injekci do organizace šampionátu podmiňuje právě výměnou Kumpošta za Neumannovou. Ta se nechala slyšet, že nabídku přijme. "Neumannová je zárukou, že čeští reprezentanti budou více začleněni do marketingu a propagace šampionátu," řekl na tiskové konferenci generální sekretář svazu Norbert Pelc, jenž má společně s prezidentem SLČR Lukášem Sobotkou hlasovací právo v organizačním výboru MS. Pokud bude
Neumannová zvolena, MŠMT poskytne potřebných zbývajících asi 750 milionů korun. "Pro nás je prioritou, aby se mistrovství světa vůbec konalo," prohlásil Sobotka.

Ministerstvo Kumpoštovi vytýkalo, že špatně nakládal s dotacemi. Ten se však ohradil tím, že
finance plynuly do šampionátu přes libereckou radnici. Některé hlasy však hovoří o tom, že primátor Kittner nechal Kumpoštovi volné ruce. Kumpošt sám rezignovat nebude, ale pokud bude odvolán, rád by věděl proč.Svaz vede s Kumpoštem zákulisní spor od loňského léta, kdy měl nynější předseda organizačního výboru MS přijít za vedením SLČR s návrhem, aby
finance od generálního partnera svazu putovaly přes jeho marketingovou firmu. "Od té doby je mezi námi špatná spolupráce," přiznal člen výkonného výboru SLČR Čestmír Skrbek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz