25. února 2007 9:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neumannová vybojovala stříbrnou medaili

Kateřina Neumannová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Neumannová | foto: ČTK

Sapporo Kateřina Neumannová vybojovala ve skiatlonu žen na mistrovství světa stříbrnou medaili, ve finiši prohrála pouze s Ruskou Olgou Zavjalovovou. Třetí dojela Norka Kristin Steiraová.

Neumannová prohrála boj o zlato o půl sekundy, ale v cíli se přesto radovala. Kamila
Rajdlová doběhla dvaadvacátá. "Jsem ráda. Někdy si člověk myslí, že stříbro je prohraná medaile, ale dneska byla vyhraná," řekla České televizi bezprostředně po závodu
Neumannová. V závěrečných kilometrech se prý necítila úplně ideálně. "Rozhodne ne na diktování tempa. Navíc ve finiši člověk nikdy neví, jak to dopadne," hodnotila s tím, že medaili bere jako úspěch.

Hned po startu se do čela dostaly favoritky. Problémy měla pouze Norka Marit Björgenová, která upadla, ale už v klasické části se na špici dokázala dotáhnout. V čele byla hodně aktivní Slovinka Petra Majdičová, která se snažila startovní pole roztrhat, což se povedlo až na začátku bruslařské části, kde se vytvořila skupina dvanácti běžkyň. V bruslařské části táhla vláček Steiraová, Neumannová se držela kolem šesté pozice v kontaktu s vedoucími ženami, mezi nimiž už na konci klasické části překvapivě ztrácela vedoucí žena Světového poháru Virpi Kuitunenová z Finska. Už dvojnásobná medailistka ze Sappora nakonec skiatlon nedokončila.

Po chvíli odpadly také Majdičová i Björgenová, které nezachytily nástup Steiraové. Vedoucí trojice, v níž byly také Zavjalovová a Němka Evi Sachenbacherová, se neudržela ani olympijská vítězka Kristina Šmigunová, naopak skupinku do čtyř žen doplnila po krátké stíhací jízdě i Neumannová. Ve stoupání dva kilometry před cílem se čtyřiatřicetiletá rodačka z Písku dostala na druhé místo a vytvořila si dobrou pozici pro finiš.

Zavjalovová kilometr před cílem podruhé nastoupila, což nezachytila Sachenbacherová a boj o medaile se zúžil na tři ženy. Zavjalovová pozici udržela. "Už to nebylo o sprinterských schopnostech, ale o tom, kolik komu zbylo sil," řekla Neumannová. "Už sem tu díru nebyla
schopná zlikvidovat, naštěstí zezadu nikdo nepřijel," komentovala finiš.

Lidovky.cz, ČTK