Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Sport

Nenáviděl jsem být Nickem Kyrgiosem. Australský tenista o potížích s psychikou

Nick Kyrgios foto: AP

Na kurtu diváky provokuje nadávkami, spory s rozhodčími a rozvernými gesty, v soukromí ale musel bojovat s vlastními myšlenkami. Tenisový bouřlivák Nick Kyrgios už dříve pootevřel téma psychického zdraví, teď popsal, jak mu v bitvě se sebepoškozováním pomohl Brit Andy Murray. „Vždy mě podporoval, vzal mě pod svá křídla. Viděl moji ruku a ptal se: Co to je?“ rozpovídal se v rozhovoru na TalkTV.
  8:58

Australan tak vyjadřoval svou vnitřní bolest, sebepoškozování se stávalo jeho noční každodenností. „Vyhrával jsem profesionální turnaje, každý večer jsem pil, pálil se a řezal se pro zábavu. Byl jsem závislý na bolesti.“

Popsal i svoje problémy z doby před čtyřmi lety. Tehdy trpěl depresemi, oddával se návykovým látkám a po prohraném zápase ve Wimbledonu v roce 2019 skončil v londýnské nemocnici na psychiatrickém oddělení.

Dva roky bojoval i s myšlenkami na sebevraždu. „Bylo to dost temné období. Nikoho jsem neposlouchal, byl jsem zaseknutý,“ popsal. „Ale Andy se mi i tak snažil pomáhat, i když si uvědomoval, že si nenechám poradit. Vždycky na mě dával pozor, za což jsem mu vděčný.“

Murray si Kyrgiosova stavu všímal hlavně na trénincích, při jednom z nich se ho přišel zeptat na poraněnou ruku. Na Australanovy problémy upozornil i svého manažera Johna Morrise. „Už když jsem začal hrát na okruhu, tak si mě Andy všiml a dohlížel na mě,“ líčí Kyrgios.

Za všechno britskému kolegovi děkoval. „Nikdy mu jeho starost nezapomenu.“ Osmadvacetiletý Australan popisoval i nejtěžší chvíle, jež jeho život dříve provázely. „Nenáviděl jsem se. Nenáviděl jsem ráno vstávat a být Nickem Kyrgiosem.“

Australský tenista Nick Kyrgios hovoří s novináři před začátkem Wimbledonu 2023.

Tenista, který si momentálně kvůli zranění dává od sportu pauzu, temné období překonal a nyní se sám snaží pomáhat lidem, kteří zažívají podobné chvíle. „Mám pocit, že jsem pomohl tolika lidem, když jsem toto téma otevřel na sociálních sítích,“ prozradil.

Cítí se jako záchranný maják pro ty, kdo bojují se stejnými problémy. „Když mají pocit, že nevědí, jak dál, a spadnou k alkoholu a drogám, otevřou se mi. Jsem jako jejich příbuzný,“ těší Kyrgios, že nyní může i on pomáhat. „Je to ta nejsilnější a nejemotivnější chvíle v mé kariéře. Lidé za mnou přicházejí se skutečnými problémy.“

Posílají mu fotky na Instagram, zprávy s žádostmi o pomoc a sdílí s ním myšlenky na sebepoškozování, nebo dokonce sebevraždu. „Píšu si s nimi, s některými z nich jsem si i telefonoval. Dokážu jim v určitých ohledech pomoct, jsem na sebe skutečně hrdý,“ říká Kyrgios.

Teď by Australan ještě rád naskočil na tenisový kurt, finalista loňského Wimbledonu odehrál v letošním roce jediný zápas. Kvůli zraněnému kolenu podstoupil operaci, doufá, že se stihne vrátit už na lednový podnik na domácí půdě v Brisbane. „Jsme s ním v kontaktu, rád by se k tenisu vrátil u nás,“ uvedl ředitel turnaje Cam Pearson.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!