1. února 2015 14:20, aktualizováno  15:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sablíková opět smetla konkurenci. Sahá po Světovém poháru

Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: ČTK/AP

HAMAR/PRAHA Na dlouhých tratích je v posledních týdnech neporazitelná. Už potřetí v řadě porazila Martina Sáblíková svoji největší konkurentku Ireen Wüstovou i na trati 3000 metrů, tedy na parádní distanci Nizozemky. Česká reprezentantka ovládla závod Světového poháru v Hamaru v čase 4:03,68, s náskokem půldruhé vteřiny před nizozemským duem Achtereekteová a Wüstová.

Světový pohár pro nejlepší rychlobruslařku dlouhých tratích má nyní na dosah. Vévodí celkové klasifikaci s převahou 80 bodů před Wüstovou a 160 bodů před německou veteránkou Claudií Pechsteinovou.

Jediný, finálový závod v Erfurtu zbývá.

Pak se může radovat z vyrovnání historického rekordu Němky Niemannové, která se stala na dlouhých tratích celkovou pohárovou šampionkou devětkrát! Vláda Sáblíkové prozatím trvá bez přerušení od sezony 2006/2007.

Ba co víc, obávanou Wüstovou, která je právě na trati 3000 metrů aktuální olympijskou vítězkou i světovou šampionkou, nyní na této distanci porazila už třikrát v řadě: nejprve při předchozím poháru v Heerenveenu, pak na mistrovství Evropy vícebojařek v Čeljabinsku a teď i v Hamaru.

ČTĚTE TAKÉ

Wüstová také tentokrát hned po startu Češce ujížděla. Jenže ne o tolik, jak bývala zvyklá. Sáblíková držela kontakt.

Na 1000 metrech vedla Nizozemka o 17 setin, na 1400 metrech o 44. Při dalším průjezdu o půl vteřiny. Na metě 2200 metrů o 60 setin.

A dost! V tu chvíli se karta obrátila. V předposledním kole nejen že ji Češka dostihla, hned jí také o 34 setin poodjela. A Sáblíková unikala dál. V cíli slavila triumf v čase 4:03,68, s převahou 1,52 vteřiny před Wüstovou, které nakonec nepatřila ani druhá příčka, protože její krajanka Carlijn Achterkeeteová byla v předchozích rozjížďkách o sedm setin rychlejší.

Na druhém až šestém místě se srovnalo v pořadí pět Nizozemek.

Ale před nimi (a při slavnostním ceremoniálu i nad nimi) čněla Češka!

Jakou lepší vizitku mohla svým sokyním poslat před vrcholem sezony při mistrovství světa na jednotlivých drahách, kterou od čtvrtka 12. února hostí Mekka tohoto sportu Heerenveen.

Trenér Novák jásal za cílem s oběma rukama nad hlavou, jeho svěřenka vyplázla v předklonu úlevou jazyk.

V Hamaru měla původně nastoupit ještě k závodu s hromadným startem, posléze však v české nominaci dala přednost mladším reprezentačním kolegyním Zdráhalové a Kerschbaummayrové.

Výborně si v něm vedla Nikola Zdráhalová, které dokázala bodovat při třetím prémiovém spurtu a dvě další kola vodila smečku rychlobruslařek. Při konečném účtování tak poprvé v kariéře pronikla ve Světovém poháru dospělých do elitní Top 10 a obsadila 9. místo.

Pozornost Martiny Sáblíkové se už nyní upíná do Heerenveenu. Do Nizozemska zamíří pro světové medaile a na samém sklonku sezony do Erfurtu také pro Světový pohár. Jeho finálové klání na trati 3000 metrů se boduje s koeficientem 1,5. Na vítězku tedy čeká 150 bodů, na druhou ženu v cíli 120, na třetí 105, na čtvrtou 90 a na pátou 75.

Matematika je prostá. Pokud Sáblíková v Erfurtu dojede aspoň pátá, může jí být úplně ukradené, jak si povedou soupeřky. Pohár bude její.

Závody SP v rychlobruslení v Hamaru:

Ženy - 3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:03,68, 2. Achtereekteová 4:05,13, 3. Wüstová (obě Niz.) 4:05,20, ...divize B: 21. Zdráhalová 4:20,04, 28. Kerschbaummayrová (obě ČR) 4:22,88.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 6 závodů): 1. Sáblíková 430 b., 2. Wüstová 350, 3. Pechsteinová (Něm.) 270.

Tomáš Macek

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Recepční

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Královéhradecký kraj

Najdete na Lidovky.cz