Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nymburk nestačil na Galatasaray ani doma a je bez šancí na postup

Sport

  20:07aktualizováno  21:21
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka prohráli i čtvrté utkání osmifinálové skupiny K Evropského poháru ULEB. Po úterní domácí porážce 62:77 s Galatasarayem Istanbul přišli i o teoretickou naději na postup a loňskou účast ve čtvrtfinále nezopakují.

Nymburk. foto: ČTK

"Samozřejmě je to zklamání. Po první skupině jsme rozhodně nečekali, že takhle rychle skončíme, ale o šanci jsme se připravili sami," řekl po zápase klíčový pivot nymburských Lvů Petr Benda. "Teď nám zbývá zabojovat v posledních dvou zápasech alespoň o jedno vítězství, abychom skupinu nezakončili bez výhry, a rozloučit se s úctou," dodal.

Nymburk měl před domácím publikem v Pardubicích velmi dobrý vstup do zápasu, dařila se mu především střelba z dálky a výsledkem bylo v 7. minutě vedení 19:12. Jenže potom Galatasaray výrazně zlepšil obranu, především dostupování k hráčům na hranici tříbodového území a pomohl mu i příchod albánského pivota Kuqa. Ten v rychlém sledu zaznamenal 12 bodů a hosté šňůrou 18:3 skóre otočili.

Nymburk ještě hru na chvíli znovu vyrovnal, ale nadále nedůrazně přebíral clony a zaostával v podkošových činnostech. V soubojích se silově založeným Kuqem se projevila absence zraněného Aleše Chána, chyběly i body dalšího maroda Pavla Pumprly a především jeho průniky pod koš. "Oba nám chyběli, ale musíme se s tím nějak vyrovnat. Dnes se nám je nahradit nepovedlo," přiznal Benda.

Simmons soupeři zatopil 18 body
Chester Simmons se sice snažil držet útok nad vodou a konto soupeře zatížil celkem 18 body. Marně ale čekal na výraznější podporu některého ze spoluhráčů a často řešil akce individuálně.

Z pivotů Nymburka se prosazoval pouze Petr Benda, kterému se však příliš nedařila střelba a trefil jen čtyři z 12 pokusů. V závěru se k němu přidal Vladimír Štimac, ale to už bylo pozdě. Pouze tři hráči Nymburka překonali desetibodovou hranici, přičemž Nissim s Křemenem jen zásluhou trojek.

V závěru se přišel pokusit o zázrak i Dionte Christmas, ale při svém prvním startu za Nymburk ani on s výsledkem nic neudělal. Podobně si vedl Tomáš Vyoral, který si také přišel na poslední minuty vyzkoušet atmosféru poháru ULEB. Nymburk si tak připsal nejméně nastřílených bodů v této pohárové sezoně.

Pod košem nás přehráli, ví Benda
Galatasaray si velmi dobrou obranou dokráčel k jasné výhře, na které měl hlavní podíl Kuqo. Nastřílel 22 bodů a prožil střelecky nejvydařenější zápas ve své pohárové kariéře. Jeho dosavadním maximem bylo 14 bodů. "Pod košem nás jasně přehráli. My tam dali snad 20 bodů a oni 40. To je velký rozdíl," sypal si popel na hlavu Benda. "Navíc nám nešlo ani přebírání clon, což nás stálo také body," dodal.

Podle trenéra Ronena Ginzburga zápas ukázal, jak je Galatasaray silným týmem. "Lidé si možná až nyní uvědomí, jak dobrý zápas jsme sehráli před čtrnácti dny v Turecku. Tam jsme smolně přišli o výhru. Dnes však Galatasaray naplno ukázal, jaká je jeho pravá síla," řekl domácí kouč.

Podle něj rozhodlo to, že jeho svěřencům přestala jít střelba z dálky.

"Galatasaray hraje systémem, že nutí soupeře střílet. A když vám to nejde, tak nemáte šanci. Bez úspěšnosti z dálky jsme nemohli kompenzovat náš nedostatek pod košem," soudil. Zároveň však dodal, že proti Galatasarayi v dnešní síle neměl jeho tým šanci. "Hráči se snažili dát do zápasu všechno, ne u všech se to povedlo, ale Galatasaray byl dnes zkrátka ve všem lepší," dodal.

Autor: