14. října 2010 20:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nymburku separace svědčí, český mistr vládne Jadranské lize

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nymburk (v bílém) - Charleoi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nymburk (v bílém) - Charleoi. | foto: ČTK

PRAHA Všechno je jinak. Sedminásobní mistři republiky v basketbalu letos na nejvyšší domácí soutěž Mattoni NBL pohlížejí pouze zpovzdálí. Jejich srdce totiž momentálně tepe pro Adriatickou ligu, kde jim dělá nově společnost třináct celků ze zemí bývalé Jugoslávie.

Konečně si po létech zahrají vyrovnaný basketbal a na palubovce prožijí skutečná dramata, nervy i divokou atmosféru v hledišti. "Pro nás je nejdůležitější, že do Čech přivedeme kvalitní basketbal," komentuje zásadní proměnu asistent generálního manažera a bývalý vynikající hráč Jiří Zídek. "V Mattoni NBL to dříve vypadalo poněkud fádně; vždyť jsme taky doma vyhráli i 115krát za sebou..."

To vše je možné ale jen díky tomu, že Nymburk letos dostal v domácí soutěži výjimku a může do ní naskočit až v nadstavbové části. Vykročení do Adriatické ligy, jedné z nejuznávanější v Evropě, se středočeskému týmu vydařilo náramně. Poté, co doma poměrně lehce smetl CZ Bělehrad, ve středu večer si poradil v Kragujevaci s domácími.

Pendl Balkán–Česko
V příštích měsících tedy bude nymburský celek, v jehož řadách hrají i tři Američané a po jednom Angličanovi a Izraelci, pravidelně pendlovat letadlem mezi Balkánem a Českem. Nehrozí snad de facto jedinému cizímu týmu v soutěži nepřízeň rozhodčích či třeba nevraživost tradičně horkokrevných fanoušků z této oblasti?

"Rozhodčí úvodní dva zápasy pískali naprosto korektně," všiml si Zídek. "Co se týče atmosféry v hledišti, na Balkáně s bouřlivým prostředím počítáme. Sice jsme cizinci, ale odhaduji, že nebudeme vzbuzovat až takové emoce, jako když se třeba střetnou Chorvati se Srby..."

Kouč Nymburka Ronen Ginzburg.

K Adriatické lize si Nymburk přibalil i Evropský pohár, v němž mu včera los do základní skupiny poslal celky Cajasol Sevilla, VEF Riga a Hapoel Jeruzalém. Zejména posledně jmenovaný tým vnáší do blížících se duelů zvláštní atmosféru. Nymburk totiž trénuje dvojice Izraelců Ronen Ginzburg a Oren Amiel. "Tým Jeruzaléma dobře znám, což ale neznamená, že tahle výhoda bude znamenat, že nás čekají jednoduché zápasy," prohlásil Ginzburg.

"Klub má hodně peněz, kvalitní hráče a do jeho haly se vejde 11 tisíc diváků..." Pro Nymburk znamená účast v obou soutěžích rytmus dvou zápasů týdně a nekonečné cestování. Ekonomicky skončí jejich pouť Evropou a Asií navíc minusově. Vedení klubu ale doufá, že očekávané vysoké návštěvy zase na druhou stranu přivábí četné sponzory.

A na co, či přesněji řečeno na koho, se fandové mohou těšit nejvíc? "Do Česka přiletí i dva největší současné talenty našeho basketu," připomíná Zídek. "Se Sevillou král smečařů ve španělské lize Tomáš Satoranský a s Partizanem Bělehrad jeden z nejlepších hráčů Final Four Jan Veselý."

  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!