Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Oba Češi dojeli v první desítce

14:22
MISANO - Motocyklový jezdec Lukáš Pešek vybojoval deváté místo ve Velké ceně San Marina, čímž dosáhl svého nejlepšího výsledku ve třídě do 250 ccm. Karel Abraham dojel desátý. Letos poprvé se oba vešli v jednom závodě do elitní desítky. Potřetí v sezoně vyhrál Španěl Alvaro Bautista.

Pešek na trati v Misanu. foto: ČTK

V dramatickém závodě se probojoval k prvenství z jedenáctého místa na startu, a posunul se na třetí místo průběžného pořadí o bod za druhého Fina Miku Kallia. Svůj náskok v čele šampionátu zvýšil už na 26 bodů Ital Marco Simoncelli, i když v závěru upadl a dojel šestý.

Dvanáctý díl sezony vůbec nevyšel jeho nejbližšímu pronásledovateli Kalliovi, který po kolizi s týmovým kolegou z KTM Japoncem Hirošim Aojamou závod nedokončil. Do cíle nedojel ani dosud třetí jezdec celkové klasifikace Španěl Alex Debon, který vyhrál před dvěma týdny v Brně.

Peškovým maximem ve dvěstěpadesátkách dosud byla tři desátá místa, Abraham už byl letos dvakrát sedmý. Po dnešním závodě mají oba na kontě 31 bodů a jsou na patnáctém a šestnáctém místě.

V kubatuře do 125 ccm si dojel suverénně pro druhé vítězství v sezoně mistr světa Maďar Gábor Talmacsi, který byl nejrychlejší už v kvalifikaci. Poprvé nebodoval vedoucí jezdec šampionátu Francouz Mike di Meglio, který se po špatném startu probojoval až na třetí místo, ale poté spadl. Pět závodů před koncem sezony má v čele seriálu k dobru 28 bodů před druhým Italem Simonem Corsim, kterému svou chybou přihrál stupně vítězů. Talmacsi je celkově třetí.

Výsledky:

Do 125 ccm: 1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 40:03,679, 2. Smith (Brit./Aprilia) -5,402, 3. Corsi (It./Aprilia) -14,388, 4. Márquez (Šp./KTM) -17,058, 5. Terol (Šp./Aprilia) -17,321, 6. Iannone (It./Aprilia) -17,482.

Pořadí MS (po 12 ze 17 závodů): 1. Di Meglio (Fr./Derbi) 186, 2. Corsi 158, 3. Talmacsi 147, 4. Bradl (Něm./Aprilia) 126, 5. Olive (Šp./Derbi) 114, 6. Terol 113.

Do 250 ccm: 1. Bautista (Šp./Aprilia) ...., 2. Takahaši (Jap./Honda) -2,088, 3. Barberá (Šp./Aprilia) -3,752, 4. Locatelli (It./Gilera) -7,472, 5. Simon (Šp./KTM) -10,862, 6. Simoncelli (It./Gilera) -21,180, ...9. Pešek -35,051, 10. Abraham (oba ČR/Aprilia) -45,405.

Pořadí MS (po 12 ze 17 závodů): 1. Simoncelli 190, 2. Kallio (Fin./KTM) 164, 3. Bautista 163, 4. Barberá 142, 5. Debon (Šp./Aprilia) 139, 6. Pasini (It./Aprilia) 117, ...15. Abraham 31, 16. L. Pešek 31.