Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oba výškaři jsou ve finále

Sport

  18:42
PEKING - Oba čeští výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába zvládli nástrahy kvalifikace a postoupili do olympijského finále. Oba si postup do úterního závodu vybojovali skokem přes 229 centimetrů, což pro obhájce bronzové medaile Bábu znamenalo vylepšení letošního maxima pod otevřeným nebem o jeden centimetr.

Bába při svém úspěšném pokusu. foto: ČTK

Oba čeští reprezentanti v celé soutěži ani jednou nezaváhali a společně s dalšími dvěma soupeři se podělili o kvalifikační prvenství. "Někdy to prostě jde a dneska to šlo. A úplně nejsnadněji," pochvaloval si v mixzóně vicemistr Evropy Janků. "Tak nějak jsem si to představoval," přitakal Bába.

Kvalifikace je pro výškaře vždy noční můrou, dnes bylo na startu 40 skokanů a soutěž i proto trvala tři hodiny. "Je to sice jen maličký krůček k medaili, ale stojí nejvíc sil. Ve finále jsou už karty rozházené po zemi, stačí je posbírat," řekl Janků.

Měl trochu problém s rozeskakováním, neboť rozhodčí položili laťku na hodnotu základní výšky 210 cm. "To jsem ještě nezažil," řekl Janků. I proto skákal hned od základu. "Potřebuju se rozehřát," prohlásil. "Já s tím problém nemám," přidal se Bába, který zahájil soutěž o pět centimetrů výš a vystačil si se čtyřmi skoky.

Na postup nakonec stačilo zdolat napoprvé 225 cm. To se nepodařilo Vjačeslavu Voroninovi, jenž se dostal do ruské nominace až na základě dodatečného závodu s Andrejem Těrešinem těsně před olympiádou. Ruský mistr Jaroslav Rybakov ani lídr tabulek Andrej Silnov, kvůli jehož zlepšení se "play off" mezi ruskými skokany konalo, ve finále nechybějí.

Vypadli naopak další favorité - Švéd Linus Thörnblad, kyperský medailista z mistrovství světa Kyriakos Ioannu, mistr světa Donald Thomas z Baham či Ukrajinec Juryj Krymarenko. "To je pro nás s Jánysem určitě dobrá zpráva, ale jsou další koně," upozornil Bába. Na poslední chvíli se z jedenáctého místa dostal do finále třeba jeden z největších favoritů Rybakov. "Kvalifikace je peklo, člověk zaváhá a je z kola ven," prohlásil Janků.

Finále výškařů se koná v úterý večer čínského času. Po Aténách, kde v něm byli Bába a Svatoslav Ton, v něm bude mít Česká republika opět dvojnásobné zastoupení.

Výsledky:

Muži - výška: 1. Bába, Janků (oba ČR), De Lima (Braz.) a Mason (Brit.) 229.

Autor: