Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Obama při podpoře Chicaga před MOV vsadil na osobní příběh

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: AFP

KODAŇ Na osobní příběh vsadil americký prezident Barack Obama při závěrečné prezentaci Chicaga v den volby pořadatele olympijských her pro rok 2016. Rodák z Havaje s africkými předky si totiž právě město u Michiganského jezera vybral, když se před čtvrtstoletím usadil v USA.

  Podle jeho projevu jsou Spojené státy "připravené a nedočkavé", aby mohly pořádat olympiádu v jeho adoptivním domově. Chicago dnes naposledy před členy MOV soupeří o přízeň s Rio de Janeirem, Madridem a Tokiem.

Obama do Kodaně přiletěl dnes ráno na maximálně pětihodinovou návštěvu, v níž se kromě závěrečné prezentace setká také s dánskou královnou Margrethe a premiérem Larsem Lokke Rasmussenem a navštíví Christiansborg Palace, sídlo vlády a parlamentu v centru Kodaně. Do Dánska přicestovala podpořit kandidaturu Chicaga také americká první dáma Michelle Obamová, která s mnoha členy MOV debatovala uplynulé dva dny jen mezi čtyřma očima za zavřenými dveřmi.

Nikdy v historii americký prezident tak intenzivně a osobně nepodpořil kandidaturu amerického města. "Vybízím k tomu, abyste vybrali Chicago," řekl dnes členům MOV. "A pokud tak učiníte a půjdeme po této cestě společně, potom musím slíbit jedno - Chicago a Spojené státy americké učiní svět pyšným," prohlásil Obama ve své řeči, která byla součástí závěrečné 45 minut trvající prezentace.

Kandidaturu chválil a ujistil, že si Chicago zaslouží podporu vrcholného sportovního orgánu. "Měli byste vybrat toto město ze stejného důvodu, z jakého jsem si ho vybral já před pětadvaceti lety," prohlásil americký prezident. "Je to skvělé a různorodé město," vysvětlil. "Není nic, co bych si nepřál víc, než prožít olympijské hry jen několik bloků od mé vlastní rodiny," apeloval.

Svůj osobní účastí při volbě olympijských her Obama podle některých komentářů velmi riskuje. Jeho popularita v USA totiž klesá, jeho účast v Kodani se dočkala kritiky mnohých členů Kongresu, kteří v posledních dnech horlivě debatují o zdravotnické péči v USA. Podpoře Chicaga dal Obama přednost i v době ekonomické krize a dalších problémů včetně války v Afghánistánu. Odborníci upozorňují, že jeho kredit může významně ztratit v momentě, kdy Chicago volbu nevyhraje.

Obama ale toto riziko podstoupil a vsadil na osobní zkušenost. "To město znám velmi dobře. Je velmi vřelé. Je to místo, kde se oslavuje i obyčejný život," povídal. "To město funguje a umí uspořádat i velké sportovní akce," upozornil na MS ve fotbale, které se v USA konalo v roce 1994. Jeho aura v Kodani působí. Všech 106 přítomných členů MOV dostalo před jeho příchodem pokyn, aby zůstali při jeho příchodu sedět v klidu a tichosti.

Město, v němž vyrůstala a kde bydlí jen několik domů od plánovaného olympijského stadionu, intenzivně podpořila také Obamova žena Michell. "Hry v Chicagu spojí celý svět," nechala se slyšet. "Strašně ráda bych viděla, jak olympijský oheň přináší světlo do mého sousedství i do celého světa," řekla.

Chicago bylo prvním městem, které dnes předvedlo svou poslední prezentaci před členy MOV. Volba proběhne v 17:10 a pořadatelské město oznámí prezident MOV Jacques Rogge v 18:30. To už ale Obama osobně neuslyší, bude zpět na cestě do USA ve svém Air Force One.

Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?