11. července 2007 8:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Oden? Malý kluk v těle obra

Stále ještě teenager. Greg Oden mate fanoušky i novináře svou vizáží protřelého veterána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stále ještě teenager. Greg Oden mate fanoušky i novináře svou vizáží protřelého veterána. | foto: ČTK

PRAHA Greg Oden je podle mnohých odborníků budoucí největší hvězdou NBA. A slovo největší zde sedí jako ušité.

213 centimetrů a skoro 120 kilogramů - to jsou Odenovy míry. Soupeře na basketbalové palubovce bourá jako kuželky. Když se ho novináři nedávno ptali, přes kterého hráče NBA by nejraději zasmečoval, zasvítily mu oči: „No přece přes každého!“

Oden je někdy jako malý kluk v těle obra. Vždyť je mu také teprve devatenáct let! Fanoušky i novináře proto nepřestává udivovat jeho obličej, ostře řezaný hlubokými vráskami. Tohle že má být devatenáctiletý basketbalista? Tenhle kolos s vrásčitým obličejem? Ne nadarmo si Oden vysloužil přezdívky „Frankenstein“ nebo „Strom“.

„Nikdo nám nikdy nevěřil Gregův věk,“ nediví se pochybovačům Odenova matka Zoe. „Všude jsem s sebou musela nosit jeho rodný list, zvlášť v mládežnických ligách. Je úplně zprohýbaný, budu si zase muset udělat novou kopii,“ říká se smíchem.

„Chtěl být účetní“
Oden si ale na debut v NBA ještě musí počkat. Letos ho jako prvního hráče v pořadí draftovali Portland Trail Blazers, tým miliardáře Paula Allena, spoluzakladatele firmy Microsoft. V příští sezoně, která bude jeho debutovou, na něj bude upřena veškerá pozornost. Obstojí? „Mě hlavně zajímá, jestli budeme hrát dobře jako tým a jestli se zlepšíme,“ říká ale Oden.

Jistě, podobně mluví většina sportovců, ale devatenáctiletému obrovi to můžete věřit. Mohutný pivot totiž ani trochu nezapadá do škatulky hvězdy NBA nového tisíciletí. Není to egoistický gangster, kterého pronásledují problémy se zákonem a který má potíže se spoluhráči i s koučem. Kdepak. Greg Oden je jiný.

„Kdybyste mu ze dne na den vzali basketbal, nezhroutí se mu tím celý svět,“ říká o něm jeho středoškolský kouč Jack Keefer. „Chtěl být účetním,“ dodává.

Teď bude Oden počítat hlavně vydělané miliony. Nedávno podepsal lukrativní, i když blíže nespecifikovanou smlouvu s firmou Nike. A bohatý tým Trail Blazers ho bude hýčkat jako svou hvězdu budoucnosti. „Takový hráč se totiž rodí jednou za desetiletí,“ ocenil Odenův potenciál Steve Kerr, pětinásobný vítěz NBA.

Devatenáctiletý mladík jako kdyby si někdy se vší slávou a zájmem médií nevěděl rady. „Nemá rád moc pozornosti,“ prozrazuje na něj jeho matka. „Třeba vysokou školu by si určitě užíval víc, kdyby při tom nehrál basketbal,“ myslí si.

Odenovu povahu nejlépe dokumentuje odpověď na novinářskou otázku, jestli by chtěl být víc jako Shaquille O'Neal, královsky placená a v útoku jen těžko bránitelná hvězda, nebo Bill Russell - trochu nenápadná hvězda týmu Boston Celtics šedesátých let, která proslula hlavně pečlivou obranou a týmovým pojetím.

„Bill Russel,“ odpověděl bez zaváhání Oden. „Deset prstů, jedenáct mistrovských prstenů,“ připomněl rekordní počet Russellových vítězství v NBA.

To je celý Greg Oden. Týmový hráč číslo jedna. Nenastřílí sice každý večer přes dvacet bodů, ale bude se snažit doskočit nebo zblokovat každý míč. A jakou má radu pro své následovníky? „Jděte na vysokou školu,“ vzkazuje nedočkavcům, kteří se do NBA ženou v nízkém věku. „Byla to fajn doba a jen nerad jsem školu opouštěl.“

Najdete na Lidovky.cz