Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

V Gruzii zatkli šampiona Oktagonu. Zápasník protestoval proti vládě a Rusku

Gruzínský šampion Oktagonu v pérové váze do 66 kilogramů Maté Sanikidze podporuje Ukrajinu. Doma protestuje proti ruskému vlivu. foto: Oktagon MMA

Šampion Oktagonu v pérové váze Maté Sanikidze skončil v úterý ve vazbě, když ho v Gruzii zatkli za účast na protivládní demonstraci. MMA zápasník s přáteli protestoval proti ještě většímu posunu země k Rusku. Podle informací iDNES.cz zůstává ve vazbě bez výrazných zdravotních komplikací. Trápí ho jen oči, které utrpěly následky slzného plynu.
  15:25

V Gruzii lidé v těchto dnech demonstrují proti přijetí zákona o zahraničních agentech inspirovaného praxí v Rusku.

Veřejně proti vládě vystupují známé osobnosti včetně úspěšných sportovců. Mezi nimi byl v úterý ve městě Tbilisi i 24letý Sanikidze.

„Šel tam s přáteli, ale nedělal nic špatného, nechoval se agresivně ani nikoho nenapadl. Účastnil se protestu a zadrželi ho podobně jako další desítky lidí. Maté se postavil za svůj národ, je hrdinou. Momentálně je ve vazbě ve vesnici zvané Bakuriani, daleko od Tbilisi, protože všechny ostatní věznice jsou plné. Lidé už zakládají petice za jeho propuštění,“ popsal ve středu odpoledne pro iDNES.cz Sanikidzeho přítel a překladatel Giorgi Kokiašvili.

Maté Sanikidze vzkázal, že by raději bojoval v Evropě zadarmo než v Rusku za miliardu. „Budoucnost Gruzie je v Evropě,“ věří.

Podobně se vyjádřili další sportovci. Gruzínský fotbalista Chviča Kvaracchelija, basketbalista Zaza Pačulija a MMA zápasníci z prestižní organizace UFC Merab Dvališvili, Giga Chikadze a Roman Dolidze.

Se Sanikidzem podle informací iDNES.cz ráno mluvila manželka Marry. Až na oči se zadržený bojovník cítí dobře, není ale jasné, kdy ho propustí. Protesty totiž v zemi pokračují.

Tuzemská organizace Oktagon se za Sanikidzeho veřejně postavila a vyjádřila mu podporu.

„Celý tým stojí za ním. Jsme v kontaktu s jeho ženou i týmem a v maximální možné míře se snažíme mu pomoci,“ stojí ve vyjádření. Pomoc má být finanční.

„Sanikidze má tříměsíčního syna Nathaniela, dohodli jsme se, že je nenecháme na holičkách. Hned, jak ho propustí, se s ním spojíme a nabídneme pomocnou ruku,“ dodal Oktagon.

Sanikidze se má 29. dubna v Bratislavě utkat o titul s Belgičanem Losenem Keitou. Minulý týden byli oba v Ostravě a turnaj sledovali osobně.

Podporu Sanikidzemu vyjádřil i jeho protivník, když na sociální sítě napsal hlášku „propusťte Sanikidzeho“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat