Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Sport

Velký návrat. Hokejisté z NHL pojedou na olympiádu, chystá se i turnaj bez Čechů

Hokejisté čekají na výběr týmu během Utkání hvězd NHL 2024 v Torontu. foto: NHL/ via Getty Images

Dvanáctileté čekání se chýlí ke konci. NHL v pátek večer oznámila, že se po dohodě s hráčskou asociací (NHLPA) a Mezinárodní federací (IIHF) její hokejisté vrátí na olympiádu. Domluva platí pro turnaj v Miláně 2026 i následující zimní hry v roce 2030. Hned vzápětí pak vedení prestižní soutěže potvrdilo, že se příští rok místo tradičního Utkání hvězd uskuteční turnaj čtyř zemí bez české účasti.
  20:51aktualizováno  21:10

Hokejisté z NHL se pod pěti kruhy představí poprvé od roku 2014, kdy vrcholnou akci hostilo ruské Soči.

Od té doby cestu největších hvězd na olympijské hry zhatily neshody mezi ligou a IIHF v případě možné účasti v Pchjongčchangu 2018. A to kvůli proplacení nákladů na pojištění, ubytování a cestu. Za další čtyři roky negativně zasáhla koronavirová pandemie a přísná opatření v Pekingu.

„Samotní hráči již roky doufají v příležitost bojovat o olympijské zlato,“ poznamenal výkonný ředitel NHLPA Marty Walsh. „Víme také, že hokejoví fanoušci po celém světě již dlouho očekávají další mezinárodní klání těch nejlepších.“

Za dva roky se všichni konečně dočkají.

„Jsme rádi, že nyní, po intenzivní spolupráci s hráčskou asociací NHLPA a Mezinárodní hokejovou federací, můžeme oficiálně oznámit, že se hráči NHL zúčastní olympijských hokejových turnajů v letech 2026 a 2030,“ prohlásil vrchní komisař NHL Gary Bettman.

Komisionář NHL Gary Bettman.

Stane se tak pošesté a posedmé v historii. Poprvé zámořská elita zavítala na olympiádu v roce 1998, kdy historického úspěchu v Naganu nečekaně dosáhla česká reprezentace. Následně ti nejlepší přijeli i do Salt Lake City (2002), Turína (2006), Vancouveru (2010) a již zmíněného Soči.

„Toto rozhodnutí představuje zlomový bod pro lední hokej na celosvětové úrovni,“ raduje se šéf IIHF Luc Tardif. „Z přelomové dohody jsme samozřejmě nadšeni a těšíme se, že budeme svědky toho nejlepšího ledního hokeje.“

Kanaďan Sidney Crosby se raduje z vítězného gólu v hokejovém finále s USA. (28. února 2010)

Nadcházející zimní olympiáda se koná od 6. do 22. února 2026. Očekává se, že hostitele her v roce 2030 určí Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ještě letos.

Místo Utkání hvězd turnaj čtyř zemí bez Česka

S další velkou novinkou přišla NHL ve spolupráci s NHLPA vzápětí. Nová mezinárodní akce s titulem Turnaj čtyř národů nahradí v únoru 2025 Utkání hvězd. Nastoupí na něm hráči nejlepší soutěže světa z Kanady, USA, Švédska a Finska.

Akci pohostí dvě severoamerická města, jedno kanadské a druhé ve Spojených státech. V plánu figuruje sedm duelů od 12. do 20. února. Šest z nich v základní skupině, po které se dva nejlepší celky utkají ve finále.

Kanadská hvězda Connor McDavid z Edmontonu Oilers slaví gól.

Všechny týmy vyrazí do akce s dvaceti hráči do pole a třemi brankáři, které určí jednotlivé národní asociace. Prvních šest jmen přitom každá z nich nominuje už letos v létě.

Platí, že hokejisté musí mít platnou smlouvu v NHL pro sezonu 2024/25 a musí se objevit na ligové soupisce k 2. prosinci 2024. Hraje se i podle pravidel zámořské soutěže.

Kulisy hokejového Utkání hvězd NHL 2024 v Torontu

Bodový systém je však stejný jako v Evropě, tedy tři body za výhru, případně dva za vítězství / jeden za prohru v nájezdech či po prodloužení. To v základní skupině potrvá až deset minut ve formátu tři na tři. Ve finále se pak bude případně hrát v pěti až do rozhodnutí.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...