Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oni snad nemají záklopku, sklání hold Barbarians český ragbista Kovář

Sport

  10:00
BRNO - Proti slavnějšímu soupeři se už čeští ragbisté (možná) nikdy nepostaví. Proti Barbarians žasl i Martin Kovář. A vyškovského kapitána překvapil výběr hvězd i ve třetím poločase, jak drsní chlapíci s oblibou označují „pozápasové rozbory“.

Momentka z úterního zápasu mezi českým týmem (vlevo) a Barbarians. foto: ČTK

0:71. Jen srdce nestačilo, ‚Barbaři‘ převyšovali českou reprezentaci ve všem

Na jaře před vlastními fanoušky pozvedl jako kapitán trofej pro vítěze extraligy. „Ale tohle byl zážitek, který se už nikdy nebude opakovat,“ ví Martin Kovář.

S českou reprezentací si vyškovský ragbista v úterý večer zahrál na pražské Markétě proti hvězdnému výběru Barbarian FC.

„Člověk byl trochu vyklepaný, ale jak se pískl začátek zápasu, spadlo to ze mě,“ líčí 24letý Kovář, jenž společně se svým dvojvaječným dvojčetem Ondřejem byli jedinými vyslanci z týmu vyškovských šampionů.

„Před zápasem jsem s bráchou probíral, že kdyby to bylo pod stovku, bylo by to dobré. A naštěstí se to vyplnilo,“ usměje se.

Domácí reprezentace, jejíž exhibiční duel s Barbary byl součástí oslav 90 let českého ragby, podlehla 0:71.

Přesto Kovář a jeho kolegové na chladný listopadový večer nikdy nezapomenou. Vždyť hlučná sedmitisícová kulisa na ragbyový zápas v novodobé české historii nikdy nedorazila.

Proti českým amatérům se postavili chasníci, jejichž umění lze obdivovat v televizi. A sám Kovář přiznává, že si párkrát musel v duchu vynadat: Nezírej! A radši hrej!

„Občas tam takové myšlenky prolétly,“ povídá vyškovský rodák. „Říkal jsem si: Ty jo! Ten je rychlej. Ty jo! Ten hodil neskutečnou nahrávku na pětadvacet metrů.“

Vůdce českých ragbistů: Duel s Barbarians byl skvělou přípravu na Litvu

Proti mezinárodnímu týmu, v němž diváci nalezli mistry světa či budoucí hvězdy světového ragby, se Češi srdnatě rvali.

„Náš roj s nimi chvilku dokázal držet hru, ale útok měli lepší,“ konstatuje Kovář. „K tomu byli rychlejší a měli lepší techniku,“ dodává česká tříčtvrtka, která se speciálně těšila na svého jihoafrického protějška Roberta du Preeza.

Nejen s ním se vyškovský lídr znovu setkal i po závěrečném hvizdu. Filozofií legendárních Barbarians je zábava, svoboda a návrat k amatérským začátkům ragby.

„Už se nemůžete poflakovat po zápase se spoluhráči, protože vám letí letadlo. Už se nechodí se soupeři, se kterými jste si před deseti minutami dělali boule, na pivo. Tohle musí být zachováno co nejdéle,“ vysvětlil už dříve irský člen Barbarians Donncha O’Callaghan.

I proto české protivníky tým složený z Australanů, Novozélanďanů či Jihoafričanů pozval na třetí poločas, jak se ve slangu ragbistů označují pozápasové rozpravy, do jednoho z podniků na Staroměstském náměstí.

„Dali jsme pár pivek, pokecali jsme, jak to v Česku chodí,“ přibližuje Kovář.

Exhibiční utkání v ragby ČR - Barbarian FC uspořádané 8. listopadu v Praze v...
Exhibiční utkání v ragby ČR - Barbarian FC uspořádané 8. listopadu v Praze v...

Soutěživost ragbisté nezapřeli ani nad pěnivým mokem. „Postavilo se proti sobě sedm kluků od nich a sedm od nás a sázelo se, kdo bude rychlejší v exování piva. A s přehledem nás porazili i v tom,“ líčí nevěřícně český reprezentant.

„Za čtyři pět sekund měli vypité pivo a štafetu posílali dál. Oni snad neměli žádnou záklopku,“ směje se Kovář.

Zatímco Barbarians budou svoji slávu šířit dnes proti Fidži, českou reprezentaci čeká zítra kvalifikační duel proti Litvě. „Bude to jiný zápas, úroveň bude o hodně nižší. Ale snad se ukáže, že nám duel s Barbarama pomohl,“ věří Kovář.

Autor:

Mohlo by vás zajímat