Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ONLINE: Spilkové první den na greenech nevyšel, Helcelet je po prvním dnu čtrnáctý

Sport

  18:26aktualizováno  18. srpna 0:01
Rio de Janeiro/Praha - Golfistka Klára Spilková zahrála v úvodním kole olympijského turnaje v Riu de Janeiro šest ran nad normu hřiště a patří jí 51. příčka. S výsledkem -6 vede Ariya Jutanugarnová z Thajska o ránu před bývalou světovou jedničkou Pak In-pe a její korejskou krajankou Kim Si-jong.

Klára Spilková v Riu. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Cvičná kola jsem hrála hodně dobře, cítila jsem se skvěle. Hřiště je hodně těžké, dlouhé, ale je to velká výzva. Výsledek mě proto mrzí,“ řekla Spilková po dlouhém kole, v kterém na hřišti strávila skoro šest hodin. „Chci hrát pod par, abych výsledek vylepšila. Někdo se připravuje čtyři roky a za pět minut má hotovo. Je mojí výhodou, že mohu dál bojovat,“ uvedla.

Česká hráčka přitom začala olympijský turnaj birdie na pětiparové první jamce. „To bylo hodně povzbudivé,“ řekla a úvodní devítku nakonec došla po dvou bogey a dalším birdie v paru. Jenže druhá polovina dne se jí potom vůbec nepovedla.

„Celý den jsem se snažila být trpělivá, pak se to hodně zlomilo. Na druhé devítce jsme hodně čekaly a několikrát jsme dokonce došly holky na odpališti, navíc začalo na druhé devítce hodně foukat,“ řekla Spilková.

Na dvanáctce, nejtěžší jamce prvního kola, začala pro českou hráčku série tří bogey. Na čtyřparovou šestnáctku pak Spilková potřebovala šest úderů a ani další jamku, třípar, na kterém poslala první ránu do bunkeru, nezahrála podle normy.

Martin Fuksa v závodě kategorie K1 na 1000 metrů.
Desetibojař Jiří Sýkora v Riu hranici 11 vteřin na stovce nepokořil.

Na závěrečné osmnáctce patovala na birdie a alespoň lehké zlepšení nálady, ale míček jamku těsně minul. „Paty se mi nedařily celý den. Jelo to tam a nikdy to nespadlo. To je golf. Musím vytrvat,“ řekla jednadvacetiletá Spilková.

Golf byl zařazen do programu olympijských her poprvé od roku 1904, soutěž mužů v Riu ovládl Brit Justin Rose. Šedesátka žen bude hrát do soboty.

Fuksa si užil chvíle nejistoty

Třiadvacetiletý Fuksa, který v úterý v Riu obsadil šesté místo na kilometru, sice po šestici přímo postupujících v semifinále měl druhý nejrychlejší čas, protože ale dojel až čtvrtý, nemohl postoupit. Dle pravidel do finále totiž postupují pouze dva nejrychlejší z třetích míst.

Český mistr světa na neolympijské pětistovce měl trochu smůlu na své silně obsazené semifinále. Jel totiž s nejrychlejším kanoistou dnešního dne - Brazilec Isaquias Queiroz dos Santos je bronzovým medailistou z loňského MS na této trati. Porazili ho také vicemistr světa Li Čchiang z Číny a Španěl Alfonso Benavides, čtvrtý muž z OH v Londýně.

Dosažený Fuksův čas 40,311, který byl v semifinále na tisícinu stejný jako v rozjížďce, byl nakonec celkově šestý nejlepší. Mezi kanoisty, kteří nepostoupili přímo, měl třiadvacetiletý Fuksa druhý výkon za Číňanem, ale protože byl ve svém semifinále až čtvrtý, postoupil pouze do finále B.

Tam bude mít Fuksa pátou dráhu. Na kilometru, své silnější trati, byl český kanoista na jezeře Rodriga de Freitase v úterý šestý.

Martinovi Fuksovi se v Riu podařilo postoupit do finále dvoustovky na čas.

Martinovi Fuksovi se v Riu podařilo postoupit do finále dvoustovky na čas.

Kajakář Havel ráno před závodem zvracel a chyběly mu síly

Deblkajakáři kvůli zdravotním problémům Havla jeli rozjížďku naplno jen prvních 200 metrů, pak zvolnili. „Měl jsem v noci i ráno žaludeční a střevní potíže. Bohužel mi to vzalo dost sil a v rozjížďce se to projevilo, proto jsme ji jen tak projeli a šetřily síly na semifinále,“ uvedl Havel a přiznal, že celou noc skoro nespal. V semifinále Češi skončili čtvrtí a čeká je finále B. „Bohužel jsem byl od poloviny trati úplně gumovej, nešlo to,“ řekl Havel.

Do boje o medaile v K2 postoupily první tři lodě v pořadí Portugalsko, Litva a Slovensko. Za posledními postupujícími Erikem Vlčkem a Jurajem Tarrem zaostali členové bronzového čtyřkajaku z Londýna o více než dvě sekundy.

„Šli jsme do toho na rozjetí před čtyřkou, ale nebudeme skrývat, že jsme měli vyšší ambice,“ řekl Štěrba. Brzy ale pochopil, že všechno bude jinak. „Když se ráno Dan probudil a šel pět minut nato zvracet, tak jsem věděl, že na tom asi nebudeme úplně nejlíp. Ale zabojovali jsme. Je to škoda, připravení jsme na tuhle disciplínu byli dobře. Den D jsme bohužel nezvládli, hodně jsme se na debla těšili,“ řekl Štěrba.

Do olympijského programu už také promluvili čeští desetibojaři. Adam Sebastian Helcelet je po prvním dnu 14., jeho parťák Jiří Sýkora třiadvacátý. Vede americký favorit Ashton Eaton.

Kvalifikace se nevydařil českému kladiváři Lukáši Melichovi, který za postupovým limitem do finále zaosta o 33 centimetrů a celkově skončil patnáctý. Šokem skončila kvalifikace pro Poláka Fajdka. Dvojnásobný mistr světa má na kontě deset nejlepších výkonů letošní sezony, za hranici 80 metrů posílá kladivo prakticky na požádání, jenže v Riu selhal a hodil jen 72,00. To pro něj znamenalo 17. místo a vyřazení.

Podobnou senzací v podobě vyřazení Američana Justina Gatlina zažili fanoušci při semifinálových bězích na 200 metrů - více z atletického stadionu čtěte zde!

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat