2. září 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Opět to zůstalo na Špotákové

Barbora Špotáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková. | foto: ČTK

Barbora Špotáková se bude muset ujmout role medailové spasitelky. Jako na loňském evropském šampionátu v Barceloně, jako na předchozím mistrovství světa v Berlíně. A také jako na olympijských hrách v Pekingu, kde kromě zlaté oštěpařky nikdo další z českých atletů cenný kov nevyválčil.

Na šampionátu v Tegu bude světová rekordmanka v dnešním finále opět zachraňovat medailovou tradici české atletiky. Pokud by její útok nevyšel, vracela by se výprava z MS teprve podruhé v historii bez medaile. To se dosud přihodilo jen v roce 1991 v Tokiu. Dvě žhavé opory ve včerejším tažení za stupni vítězů neuspěly.

Blíž k nim měl výškař Jaroslav Bába. Při vítězství favorizovaného Williamse z USA a druhém místě Rusa Dmitrika (oba 235) vyrovnal svůj nejlepší výkon roku 232 cm. Tolik zvládli čtyři další skokani, přičemž Bábu odsoudil Trevor Barry z Baham menším počtem pokusů na předchozích výškách k nepopulárnímu čtvrtému místu.

„To je nejhorší možné umístění. Medaile je strašně blízko a současně daleko. Ale prohrál jsem si ji sám chybami na výšce 229. Kdybych ji zvládl napoprvé a ne až napotřetí, dělil bych se o bronz. Jenže na kdyby se nehraje,“ citovaly halového vicemistra Evropy z letošní Paříže webové stránky Českého atletického svazu.

Grafika: Favoritky oštěpu MS 2011.

Infografika oštěpařek, které mají největší šanci na zlatou medaili na MS 2011 v Tegu

Jistou útěchou pro majitele olympijského bronzu z Atén v roce 2004 může být, že čtvrtá příčka je jeho nejlepším umístěním na MS. „Mrzí mě to, ale i čtvrté místo na světě se musí oslavit,“ pousmál se pravidelný finalista šampionátů Bába, který má dnes sedmadvacáté narozeniny. „Ovšem s medailí by ta oslava byla mnohem lepší,“ dodal svěřenec trenéra Jana Janků.

Tygřice namísto lišky

Naděje nenaplnila běžkyně na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Byť šla do šampionátu v pozici letošní světové dvojky, sedmým místem ve finále zopakovala umístění z OH v Pekingu. Možnost boje o medaili se přitom rýsovala ještě na začátku cílové rovinky.

„Bohužel mi v závěru nezbylo moc sil. Byl to už třetí závod v průběhu pár dnů, v závěru jsem neměla z čeho zabrat. Za poslední překážkou jsem trochu zapadla, pak už jsem se nemohla pořádně rozběhnout,“ pravila svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové.

Finálovým časem 54,23 zůstala téměř vteřinu od svého červencového výkonu z Paříže (53,29). „Štve mě to, na medaili stačilo relativně málo,“ rmoutila se při zmínce času 53,85, za který brala Ruska Anťuchovová bronz.

Mít všech pět svěřenců ve finále, tak znělo přání trenéra oštěpařů Jana Železného. Barbora Špotáková s Jarmilou Klimešovou jej nezklamaly, po čtvrtém a dvanáctém místě v kvalifikaci za výkony 63,40, resp. 59,65 metru postoupily obě do dnešního finále. Z mužů se to ale podařilo pouze Vítězslavu Veselému (81,64 – 8. místo), finalistovi z loňské Barcelony i z OH v Pekingu. Jakub Vadlejch a Petr Frydrych zůstali před před branami elitní společnosti.

Šampionka z roku 2007 a obhájkyně stříbra Barbora Špotáková zdolala postupový limit 61 m hned prvním pokusem, jak plánovala, spokojená ale nebyla.

„Šla jsem sem jako pro housky do krámu, nervozita nula. Navíc bylo děsné vedro, finále bude naštěstí až večer. Můj hod byl takový hnusný, technicky ne moc povedený. Pokud chci bojovat o medaili, musí přijít úplně jiná Bára. Hladový tygřice a ne taková chcíplá liška. Musím se nažhavit, jinak bych neměla šanci,“ předsevzala si.