Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Paralympijský vítěz Pistorius bude v lednu po deseti letech propuštěn z vězení

Oscar Pistorius foto: Reuters

Šestinásobný paralympijský vítěz Oscar Pistorius bude v lednu podmínečně propuštěn z vězení, kde si od roku 2014 odpykává trest za vraždu přítelkyně. Oznámila to jihoafrická vězeňská služba.
  15:47

Sedmatřicetiletý Pistorius bude z vězení propuštěn 5. ledna. Na svobodu se dostane necelých 11 let poté, co na Valentýna 2013 skrz dveře koupelny několikrát střelil Reevu Steenkampovou.

Dalších pět let bude Pistorius pod dohledem probačního úřadu a nebude smět opustit oblast Pretorie. Dál bude muset navštěvovat program na zvládání vzteku a další program věnující se boji proti násilí na ženách. Navíc se bude muset zapojit do veřejně prospěšných prací.

„Podmínka neznamená konec trestu. Je to stále jeho součást. Znamená to jen, že si vězeň odpyká zbytek trestu mimo nápravné zařízení,“ citovala agentura AP mluvčího vězeňské služby Singabakha Nxumala. „Bude to tak, že panu Pistoriusovi bude přidělen dohlížející úředník. Ten s ním bude pracovat, dokud jeho trest nevyprší. Musíme být informování o jeho každé jednotlivé aktivitě,“ dodal. Podle úřadu trest vyprší 5. prosince 2029.

Proti propuštění Pistoriuse nebyla ani matka Steenkampové. Ve vyjádření pro komisi, která se žádostí zabývala, ale zapochybovala, zda se atlet ve vězení skutečně napravil a vyřešil problémy se záchvaty hněvu.

June Steenkampová proto vyjádřila obavy o bezpečí všech žen, které s Pistoriusem přijdou do styku. Přidala také, že dceřina smrt pro ni i pro manžela Barryho, který letos zemřel, byla obrovskou ránou.

Pistorius byl původně odsouzen na pět let za zabití z nedbalosti, ale odvolací soud překvalifikoval jeho čin na vraždu a poslal atleta za mříže na šest let. Na nátlak prokuratury mu v listopadu 2017 odvolací soud trest zvýšil na 13 let a pět měsíců.

S žádostí o propuštění uspěl Pistorius na druhý pokus. V březnu byla zamítnuta kvůli tomu, že si neodpykal potřebné minimum z trestu. Podle nejvyššího ústavního soudu ale šlo o chybu, která vznikla tím, že kvůli sérii odvolání nebylo jasné, kdy atlet bude mít nárok na podmínečné propuštění.

Vizitka jihoafrického Oscara Pistoriuse

Jihoafrický handicapovaný běžec Oscar Pistorius v běhu na 400 metrů.


Datum a místo narození:
22. listopadu 1986, Sandton

Největší úspěchy: šestinásobný paralympijský vítěz; stříbro z MS 2011 v Tegu na 4x400 m

Ostatní: narodil se bez lýtkových kostí, kvůli tomu mu jako ročnímu amputovali nohy pod koleny; proslavil se zejména úspěšnou snahou závodit se zdravými atlety, s kterými běhal od roku 2007; starty na vrcholných akcích se zdravými mu původně kvůli možné technologické výhodě mezinárodní atletická federace IAAF zakázala, Jihoafričan ale uspěl s odvoláním u sportovního arbitrážního soudu; kvalifikací na OH 2008 v Pekingu ještě neprošel, o čtyři roky později v Londýně ale již závodil jako první atlet s amputovanýma nohama v historii a v běhu na 400 m postoupil do semifinále (celkově obsadil 23. místo); na paralympiádách v Aténách, Pekingu a Londýně získal v bězích na 100, 200 a 400 m celkem šest zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

Chronologie Pistoriusovy kauzy

14. února 2013 - Pistorius byl obviněn z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, kterou zastřelil tentýž den ráno ve svém domě v Pretorii. Po ženě čtyřikrát vystřelil přes dveře do koupelny, když si ji údajně spletl se zlodějem.

15. února 2013 - U soudu v Pretorii byl obžalován z vraždy. Podle žalobců šlo o promyšlený čin a sportovci hrozilo doživotní vězení. Atlet obvinění popřel.

22. února 2013 - Pretorijský soud po čtyřdenním jednání rozhodl o jeho propuštění z vazby na kauci jeden milion randů (asi 2,2 milionu korun) a o jeho vyšetřování na svobodě.

3. března 2014 - U soudu odmítl vinu ve všech bodech obžaloby.

12. září 2014 - Soudem v Pretorii byl uznán vinným ze zabití přítelkyně z nedbalosti. Zproštěn byl obžaloby z vraždy a nedovoleného ozbrojování.

21. října 2014 - Byl odsouzen k pěti letům vězení.

10. prosince 2014 - Soud rozhodl, že se žalobce může odvolat proti verdiktu „zabití z nedbalosti“.

Oscar Pistorius v roce 2014

22. září 2015 - Rozhodnuto, že se případ začne znovu projednávat před Nejvyšším odvolacím soudem.

5. října 2015 - Zvláštní komise ministerstva spravedlnosti zamítla možnost podmíněného propuštění do domácího vězení.

19. října 2015 - Byl propuštěn z pretorijské káznice do domácího vězení, kde si měl odpykat zbytek pětiletého trestu. Od té doby žil v luxusní vile svého strýce.

3. listopadu 2015 - Nejvyšší odvolací soud začal projednávat jeho případ. Státní zástupce usiloval o překvalifikování činu na vraždu.

3. prosince 2015 - Odvolací soud rozhodl, že je vinný z vraždy, nikoli ze zabití.

11. ledna 2016 - Pistorius se odvolal k jihoafrickému ústavnímu soudu, ten začátkem března odvolání zamítl.

6. července 2016 - Dostal u soudu šest let vězení za vraždu, žaloba požadovala minimálně patnáctiletý trest. Byl převezen do věznice v Pretorii.

21. července 2016 - Jihoafrické státní zastupitelství oznámilo, že se odvolá. Rozsudek označilo za šokující a nízký.

26. srpna 2016 - Soudkyně Thokozile Masipaová, která Pistoriuse odsoudila, zamítla žádost státního zástupce o odvolání.

16. září 2016 - Prokuratura poslala odvolání k Nejvyššímu odvolacímu soudu.

Listopad 2016 - Pistoriuse převezli z věznice v Pretorii do nápravného zařízení v Atteridgeville.

3. listopadu 2017 - Případ se vrátil před Nejvyšší odvolací soud.

24. listopadu 2017 - Nově byl odsouzen na 13 let a pět měsíců.

10. dubna 2018 - Nejvyšší soud v Jihoafrické republice zamítl jeho odvolání.

30. listopadu 2021 - Pistoriuse převezli z Atteridgeville do nápravného zařízení ve městě Gqeberha (dříve známého jako Port Elizabeth).

31. března 2023 - Soud v Pretorii zamítl kvůli chybně určenému datu, kdy si začal trest odpykávat, jeho žádost o předčasně propuštění na podmínku.

24. listopadu 2023 - Jihoafrická vězeňská služba oznámila, že Pistorius bude v lednu podmínečně propuštěn z vězení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!