Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav

Voborníková zajela kariérní maximum, ve vytrvalostním závodě skončila pátá

Tereza Voborníková se raduje z pátého místa ve vytrvalostním závodě na norském Holmenkollenu. foto: Jaroslav Svoboda/Český biatlon

Vytrvalostní závod nepatří k jejím nejoblíbenějším, na letošním světovém šampionátu v něm dokonce skončila mimo padesátku nejlepších. Na norském Holmenkollenu se však biatlonistka Tereza Voborníková v nejdelším klání blýskla nejlepším výsledkem v kariéře, když finišovala jako pátá. První místo vybojovala domácí Ingrid Landmark Tandrevoldová.
  13:41aktualizováno  15:21

Biatlonistky měly na trať v norském hlavním městě vyjet už ve čtvrtek, kvůli husté mlze byl ovšem závod odložen. Nevystartovaly ani ve druhý stanovený termín, i v pátek se začátek kvůli nepřízni počasí o půl hodiny posunul.

Vytrvalostní závod žen na Holmenkollenu

Podrobná reportáž

Na předešlé štaci v Novém Městě na Moravě, kde biatlonistky bojovaly při mistrovství světa, zapsala nejlepší výsledek z českých závodnic v nejdelším klání Jessica Jislová, jež dojela dvanáctá.

Tentokrát se blýskla 23letá Voborníková.

Na norském Holmenkollenu předvedla svůj nejlepší výsledek v dosavadní kariéře, po poslední střelbě bojovala dokonce o čtvrté místo. Nakonec skončila o jednu příčku níž, v závěrečném kole ji ještě předstihla Italka Lisa Vittozziová.

„Jsem moc ráda. Letos se mi žádný individuál nepovedl, tak jsem si řekla, že se s tím nebudu crcat. Jelo se mi dobře, šla jsem do toho s tím, že to prostě zkusím,“ prozradila pro kamery ČT Sportu.

Nejrychlejší střelba

1. Klemenčičová (Slovin.) 1:32,5
2. Simonová (Fr.) 1:32,9
3. Slettemarková (Grón.) 1:39,5
4. Minkkinenová (Fin.) 1:41,1
5. Passlerová (It.) 1:41,4

28. Davidová 1:56,0
40. Voborníková 2:01,2
48. Jislová 2:03,8
62. Charvátová 2:09,9

Voborníková zajela nejlepší český výsledek ve Světovém poháru od loňského ledna, kdy byla na Pokljuce dvakrát pátá Markéta Davidová. Kariérní maximum si nejmladší Češka vylepšila o jednu příčku, loni v Oslu skončila šestá ve sprintu.

V tomto závodě se rovněž naposledy umístily dvě Češky v nejlepší desítce, když ji uzavírala Markéta Davidová, která desáté místo vybojovala i v pátek na Holmenkollenu.

Česká jednička rozjela první kolo solidně, na úvodní položce navíc položila všech pět terčů a ze střelnice odjížděla v totožném čase jako rychloběžkyně Justine Braisazová-Bouchetová z Francie.

Výkon na lyžích však v dalším představení s malorážkou nepodpořila. Zapsala sice desátý běžecký čas, jenže do cíle dorazila s třemi trestnými minutami.

„Za tři je moc, poslední chyba se mnou cukla, zbylé dvě vůbec nevím, kam mířily. Na trati jsem se nakonec necítila tak špatně, jak jsem si myslela, že budu,“ těšilo ji.

Hned za ni – na jedenácté místo – se v cíli zařadila další česká reprezentantka Jislová, která stejně jako Voborníková chybovala pouze jednou. „Bylo náročné přepnout do závodní mentality, ale evidentně jsme to zvládly. Jsem ráda, že jsem na trati jela s Terkou a mohla se díky ní vybičovat.“

Poslední Češka Lucie Charvátová skončila se čtyřmi chybami na 45. pozici.

Norská radost a italský glóbus

Hned jako čtvrtá startovala Norka Tandrevoldová, jež si ve známém prostředí chtěla napravit pokažené působení na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě.

37. Jislová +2:55,7

Vedoucí žena Světového poháru se na Vysočině trápila především při střelbě vestoje, v domácím středisku však až do poslední položky držela čisté konto. Na závěr sice mířila jednou vedle, jediná trestná minuta ji ovšem z nejvyššího stupínku nesesunula.

„Nemůžu být šťastnější, jsem ráda, že jsem zpátky doma. Potřebovala jsem si odpočinout, teď bych klidně mohla jet zpátky a bojovat na mistrovství světa znovu,“ smála se.

Za Tandrevoldovou se ve finiši zařadila Švédka Elvira Öbergová, jež si po dvou chybách pomohla suverénním výkonem na lyžích. Třetí skončila s jednou chybou Norka Ida Lienová.

Nedařilo se naopak Francouzkám, které si suverénně podmanily nedávný světový šampionát. Nejlépe se umístila Braisazová-Bouchetová, jež se třemi chybami obsadila sedmou příčku. Tahounka Julia Simonová skončila se čtyřmi minelami dokonce až 16.

Čtvrté místo stačilo Italce Vittozziové k tomu, aby získala malý glóbus za vítězství v disciplíně.

SP v biatlonu v Oslu

Vytrvalostní závod žen (15 km): 1. Tandrevoldová (Nor.) 44:13,1 (1 tr. minuta), 2. E. Öbergová (Švéd.) -28,8 (2), 3. Lienová (Nor.) -32,0 (1), 4. Vittozziová (It.) -51,2 (2), 5. Voborníková (ČR) -1:08,6 (1), 6. Voigtová (Něm.) -1:19,5 (1), ...10. Davidová -2:01,9 (3), 11. Jislová -2:03,1 (1), 45. Charvátová (všechny ČR) -4:25,1 (4)

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Vittozziová 165, 2. Tandrevoldová 155, 3. Voigtová 150, ...12. Voborníková (ČR) 66, 13. Jislová 60, 23. Davidová 45

Průběžné pořadí SP (po 15 z 21 závodů): 1. Tandrevoldová 809, 2. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 725, 3. Vittozziová 721, 4. Simonová (Fr.) 687, 5. E. Öbergová 677, 6. Jeanmonnotová (Fr.) 618, ...19. Voborníková 246, 20. Jislová 223, 22. Davidová 210, 37. Charvátová 110