Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Osobák Sáblíkové: 295 kilometrů za hodinu

Martina Sáblíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková | foto: ČTK

PRAHA V Berlíně v minulých dnech Martina Sáblíková (22) po čtyřech měsících zase vklouzla do rychlobruslařských bot. Hlavně proto, aby si oživila pocit z ledu a připomněla si, že již za 196 dnů začíná zimní olympiáda ve Vancouveru.

Z níž si chce jednoznačně přivézt medaili.

* LN Těšila jste se do Berlína, anebo jste spíše hudrovala, že se uprostřed léta stěhujete k ledu?

Určitě jsem si neříkala, ježíš, už jdu zase na led, to opravdu ne. Těšila jsem se na halu, lidi kolem rychlobruslení a vůbec na všechno. Věděla jsem navíc, že jde jen o chvilkové naladění a že na bruslích se znovu svezu až někdy v říjnu.

* LN Co vám několikadenní soustředění v Německu před olympijskou sezonou napovědělo?

První den jsem vnímala naprostou euforii a bruslení jsem si užívala. Jenže pak mě překvapilo, že jsem začala pociťovat něco jiného než normálně. Dost jsem se hledala. Konec už ale zase vypadal dobře.

* LN Stihla jste už i nepříjemně upadnout právě na ruku, kterou jste si loni zlomila...

To je pravda. Trochu mě od té doby pobolívá rameno, ale doktor říkal, že to mám akorát odražený. Takže můžu normálně trénovat.

* LN Prý se vám příliš nezamlouvaly nové brusle. Pročpak?

Když si moje boty zavážu, kůži na nich mám úplně u sebe, takže už nejdou víc utáhnout. Tak jsem si řekla o trochu tlustší jazyk. Jenže mě řezal do nártu, takže se to bude muset vymyslet ještě trochu jinak.

* LN Ještě než jste se sklouzla na bruslích, zajela jste na kole český rekord na letmý kilometr a také jste prý v bavoráku sešlápla plyn až na 245 km/h. Když zmíněné zážitky porovnáte, který vám přinesl větší prožitek?

Na kole jsem posledních 80 metrů cítila docela krizi, protože jsem asi trochu přepískla tempo. A k tomu autu... No, na obchvatu kolem Berlína jsem jela s corvettou dokonce 295 km/h. Dálnice byla prázdná, tři pruhy, tak jsem do toho šla... Úžasný zážitek.

* LN Nedávno jste se přestěhovala z Vysočiny do Velkého Oseku. Jak si v novém působišti zvykáte?

Jelikož trávím většinu času na cestách, tak mi ani nepřijde, že jsem někde jinde než doteď. Líbí se mi tady i ve Žďáru, fakt tyhle věci neberu nějak tragicky. Ostatně už v pátek zase jedu pryč.

* LN Do Velkého Oseku jste se ale přestěhovala zejména proto, že by nedaleko vašeho domku měla vyrůst rychlobruslařská hala. Jenže její stavba stále vázne. Nenapadlo vás, že se jí třeba nikdy nedočkáte?

Pořád doufám, že ji tady postaví. Stát se ale samozřejmě může leccos, zvláště v současné složité době...

* LN Jedna z vašich největších soupeřek pro Vancouver Němka Claudia Pechsteinová se zmítá v dopingovém skandálu. Jak její nepříjemnou situaci vnímáte?

Docela mě to překvapilo, zarazilo... Něco podobného jsem nečekala a jsem z toho smutná. Brala jsem ji totiž jako svůj vzor. Pakliže se prokáže, že skutečně dopovala, mým vzorem přestane být. Já bych jí ale přála, aby pro ni tenhle případ dopadl dobře a prokázala se její nevina.

S výstavbou haly se nepospíchá

Především kvůli rychlobruslení se Sáblíková nedávno přestěhovala ze Žďáru na Sázavě do Velkého Oseka. Aby nemusela v zimě trénovat na hrbolatém krunýři rybníků na Vysočině, nýbrž konečně na nažehleném ledě nové haly.

Leč s její výstavbou se zatím příliš nepospíchá...

"Zrovna ve středu jsem ve Velkém Oseku mluvil o hale se starostou a dalšími lidmi," připomíná Petr Novák. "Na věci se sice dál pracuje, ale tempo není přeci jen takové, jaké bychom si představovali. Současná ekonomická krize se bohužel promítá i do této stavby." Novák nicméně zůstává optimistou a věří, že hala nakonec přece jen Velký Osek ozdobí. "Tady nejde ani tak o Martinu, ale hlavně o celé české rychlobruslení."

Nowis tým, tedy početná skupina, v jejímž čele stojí právě Novák, má totiž před sebou naprosto reálně velmi nadějnou budoucnost.
"Tahle skupina má nastartováno minimálně na deset patnáct let," zvedá Novák prst a dodává, že i on začíná kontaktovat další lidi, kteří by se stavbou haly pomohli.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...