Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oštěpaře Veselého trápí koleno. Možná začnu závodit později, tvrdí

Sport

  12:58
Od července ho ničí zánět v koleni, přesto v Moskvě vydřel titul mistra světa. Zlatá medaile však problémy nezahnala a třicetiletý oštěpař Vítězslav Veselý pořád nemůže trénovat na sto procent. "Zatím ani klusat," přiznal. V hlavě zvažuje různé varianty, jak se bude vyvíjet příští sezona. "Ale nemá cenu mít deprese předčasně," řekl.

Vítězslav Veselý foto: ČTK

Jaký je váš aktuální zdravotní stav?
Byli jsme na soustředění na Kanárských ostrovech, a to mi dalo velkou naději. Neříkám, že se to extrémně zlepšilo, ale posun tam je. Jsem za to rád. Vím, co dělat a myslím, že pokud budu cvičit, dá se koleno do pořádku, aniž by se muselo nějak zasahovat chirurgicky nebo píchat injekce navíc.

Jaká jste měl na Kanárských ostrovech omezení?
Doteď nemůžu ani klusat. Tedy můžu, ale pajdám u toho, jako kdybych měl protézu. Je to spíš kontraproduktivní. Snažil jsem se jezdit na kole, chodit do posilovny a cvičit. Ale je to otravné na psychiku, když člověk vidí, jak kluci hrajou a běhaj.

Máte vůbec od doktorů svolení, že koleno můžete zatěžovat?
Musím samozřejmě s mírou. Roli hraje bolest. Když už to bolí moc, přestávám. Ale na soustředění jsem začal cvičit víc, jiné věcí než předtím, teplo také sehrálo roli.

Koleno vás trápí od července. Proč se léčba tak táhne?
Je to zranění nadlouho. Když máte něco v kloubu, není to rychlá regenerace. Ze začátku jsme tomu dali klid, ale asi to byla špatná volba. Koleno hodně atrofovalo, svaly povolily a zhoršilo se to víc než před mistrovstvím světa nebo po zátěži. Teď musím sval zaktivovat,  protože jakmile má  sval větší tonus, bolest přestává.

Mluvil jste o možném chirurgickém řešení. Hrozí vám operace?
Nikdo o tom nemluvil, ale člověk přemýšlí o všem možným, když vás něco bolí a nelepší se to. Slyšel jsem, že se tyhle problémy takhle řešívají . Ale je lepší do toho nevrtat. Když si do toho kolena necháte něčím šťourat, je problém.

Jak moc vás koleno bolí třeba při chůzi?
Před odletem na Kanáry byl problém do schodů a ze schodů. Někdy to bolelo víc, někdy míň. Teď se to dost zlepšilo, ze schodů to sice necítím, ale nevím, jestli podvědomě pajdám a kdybych našlapoval stejně jako na pravačku, jak by to bolelo.

Dáváte si větší pozor?
U všeho. I když spím... Neusnu jinak než na břiše. Jenže když máte narovnané nohy, čéška kolena tlačí do postele a to jsem cítil. Takže mám podložené nohy vzadu, abych tomu ulevil.

Vítězslav Veselý

Nakolik vás nepříjemnosti zabrzdily v přípravě ve srovnání s loňskem?
Dost. Natrénováno mám podstatně míň, v podstatě jsem ještě nevyběhl a před Vánoci se nejvíc naběhává. Náš hlavní trénink ale začíná až od ledna, takže kdybych byl ready teď, bylo by to super a moc by se nestalo. Člověk neví, co to udělá. Může to i prospět.

Jste si jistý, že tyto problémy neohrozí váš vstup do příští sezony?
Nejsem. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Kanáry mi daly naději, ale i když budu schopný, nepůjdu tolik závodů a budu se starty šetřit. Možný je pozdější start, možná začnu závodit až koncem června.

Jak vaši situaci vnímá trenér Jan Železný?
Čeká, co bude v lednu. Bere to s nadhledem. Nemá cenu mít deprese předčasně. Ale kdyby všechno dopadlo špatně a vyvíjelo by se to, že by se muselo do toho zasáhnout, není lepší sezona na vynechání než tahle. Což je pozitivum.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat