Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ostrava zvládla skvěle atletický šampionát. 35 let na další čekat nebude

Zuzana Hejnová v Ostravě vyhrála závod na 400 metrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Hejnová v Ostravě vyhrála závod na 400 metrů | foto: ČTK

OSTRAVA/PRAHA Víkendový domácí halový šampionát v atletice ozdobený několika splněnými limity pro halové mistrovství světa a olympijské hry okouzlil natolik, že už nejspíše příští rok se zde sejde česká atletická špička znovu.

V roce 1981 se počtvrté a na dlouhou dobu naposledy konalo v Ostravě halové mistrovství České republiky v atletice. Slezská metropole se dalšího dočkala až letos poté, co zde na přelomu roku otevřeli novou moderní atletickou halu.

„Pozitivní ohlasy na víkendový šampionát nám dávají naději, že zde bude mistrovství republiky daleko dříve než za 35 let,“ usmívá se Oldřich Zvolánek, hlavní pořadatel šampionátu za domácí klub SSK Vítkovice. „Rozhodně tak dlouho čekat nebudou,“ dodává reprezentační šéftrenér Tomáš Dvořák.

Jak jste si užil šampionát, který pořádal váš vítkovický klub?
Po těch nervech, co nás stála příprava šampionátu, bylo to poprvé v nové hale, ale po sobotě, kdy všechno klapalo, bylo i vyprodáno, to z nás všechno spadlo. Na neděli jsem se už vyloženě těšil. Jsem opravdu šťastný, jak se všechno povedlo.

Jaké byly ohlasy od atletů?
Máme ohlasy od běžců na dráhu, že je hodně příjemná a rychlá, dobře klopené zatáčky, nevynáší to ven, takže se dá dobře běhat i v první dráze, která je v hale nejhorší. Stejně tak je v pořádku vnější šestá, jak nám potvrdil Pavel Maslák. I sprinterská dráha je rychlá.

Halové mistrvství ČR v atletice, 28. února v Ostravě. Výškařka Michaela Hrubá.
V neděli 28. února proběhlo v atletické hale v Ostravě halové MČR v atletice....

A dle toho, co jsem slyšel a viděl, tak i závodníci v technických disciplínách byli spokojení...
Ano, je to tak. Trošku máme problém v rozběhu na tyčku, protože ti, kteří mají náběh delší než 42 metrů, se musí rozbíhat z klopené dráhy, ale z naší strany je všechno dle pravidel. Věřím ale že všechno vyřešíme tak, aby se mohlo běhat nabíhat co nejvíce z roviny. Spokojeni byli i výškaři, jen si musí chlapi musí zvyknout na měkčí podklad, který zatím asi více vyhovuje ženám. Alespoň dle hlasů.

Líbilo se vám, jak se povedlo některým atletům pokřtít novou halu?
Rozhodně. Radek Juška v dálce přeskočil osm metrů, Jan Kudlička splnil výkonem 577 centimetrů nominaci na halové mistrovství světa do Portlandu, skvělé časy zaběhly Zuzana Hejnová a Pavle Maslák. Navíc nám udělaly radost naše dvě domácí holky, Jana Slaninová a Simona Vrzálová, které získaly pro Vítkovice zlato a stříbro.

Tomáš Dvořák (reprezentační šéftrenér) o HMČR v Ostravě: „Šampionát se mi líbil hodně. Sice jsem ho celý prostál, ale mohl jsem si sednout, což byla příjemná změna. (smích) Ne vážně, tohle samozřejmě nebyl ten hlavní důvod. Atmosféra byla skvělá, organizace také. Není co vytknout. Nechci se dotknout haly ve Stromovce, kde byly poslední mistrovství, ale co si budeme povídat, tato aréna je úplně něco jiného, Stromovka je především tréninková hala... V Ostravě rozhodně nebudou čekat na další šampionát ani rok. Myslím, že už příští rok se bude konat opět tam, případně prohodíme pořadatelství, že by senioři měli mistrovství ve Stromovce a junioři a dorostenci v Ostravě.“

Jaké jsou další plány s novou ostravskou atletickou halou?
Chceme, aby byla neustále využívána. Plánujeme větší mezinárodní mítink, předběžně na přelom ledna a února. Rádi bychom dali hale punc evropské. Sám jste mohl vidět, že před starty sprintů byla vždy zticha, že fanoušci atletice zde v Ostravě rozumí, že si svoji kultivovaností takovou arénu zaslouží. Určitě bychom chtěli i dále pořádat různé domácí šampionáty, mohou sem jezdit kluby na soustředění atd.

Zmínil jste ticho před každým během, ale v neděli tam byl u jednoho trochu problém, že všechny dívky v běhu na 200 metrů vystartovaly výrazně dříve, než zazněl výstřel. Mluvilo se o tom, že je někdo z diváků vyrušil. Jak to bylo?
Ne, nešlo o nevhodné chování diváků, ale o menší technický problém na startovacím zařízením. Konkrétně mezi pistolí a zařízením, které vydává zvuk oznamující chybný start. Ale přesnější být nedovedu, až dneska večer budeme všechno řešit s technickou komisí. Naštěstí to byl jediný menší zádrhel během obou dnů.

Bude vlastně šampionát pro vás ziskový?
Určitě ne, provoz haly je energeticky velmi náročný, vstupné stálo symbolických padesát korun, ale o to vůbec nešlo. Máme podporu města, takže peníze od něj náklady dostatečně pokryly. Nešlo o výdělek, ale aby byli sportovci spokojeni a hala plná. Což se nám myslím povedlo.

Bude Ostrava čekat dalších 35 let na domácí halový šampionát?
(Úsměv) Věřím, že ne. Pozitivní ohlasy nám dávají naději, že zde bude mistrovství republiky daleko dříve než za 35 let
.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!