Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Osvoboďte Satyho. Nejlepšímu českému basketbalistovi u Pelikánů pšenka nekvete

Tomáš Satoranský z New Orleans u míče v utkání s Los Angeles Clippers. foto: Gerald HerbertAP

Názor
Malebné New Orleans na jihu amerického státu Louisiana je jistě krásné místo pro život, už ta slavná jižanská kuchyně tam člověka láká. Ale co naplat: pro nejlepšího českého basketbalistu současnosti Tomáše Satoranského je to momentálně jedno z nejhorších míst k pobytu v zámořské NBA.
  13:46

Český rozehrávač se dostal na jih USA v létě, a už tehdy bylo jasné, že jeho pozice v týmu je pochybná. Ne snad proto, že by jej všichni spoluhráči výkonnostně převyšovali, ale třicetiletý „Saty“ do koncepce mladého kolektivu zkrátka dobře nezapadal. Obavy se potvrzují. Tomáš hraje v podstatě stejně minut jako v nováčkovské sezoně před pěti lety a také zbytek jeho statistik zaznamenal významný pokles.

Český fanoušek ale nemusí klesat na mysli, odchovanec pražského USK své místo v nejlepší lize světa má. Jen to asi nebude zrovna u neworleanských Pelikánů, kteří se bez zraněné a neustále váhu nabírající superhvězdy Ziona Williamsona potácejí sezonou bez nadějnějších vyhlídek na budoucnost.

Kromě toho, že Saty má ještě rozhodně co nabídnout na hřišti, má určitou hodnotu i jeho smlouva. Za letošní sezonu si přijde na 10 milionů dolarů, což je pro týmy zámořské soutěže, jejichž rozpočty omezuje platový strop ligy, příjemná položka na odepsání z účtů.

Velká aktivita ve výměnách hráčů totiž obvykle panuje během únorové „trade deadline“: posledního dne, kdy lze ještě v sestavě dělat úpravy. V této sezoně to vychází na 10. února. To je datum, ke kterému by fanoušci Tomáše Satoranského mohli vzhlížet se zbožnou nadějí.

Rozehrávači, kteří mají solidní střelbu, neztrácejí míče a zároveň umí organizovat hru, jsou často poptáváni týmy, které mají ambice uspět v play-off. Do této kategorie Saty perfektně zapadá. I kdyby to mělo znamenat nastupovat z lavičky.

Až dosud měl český basketový fenomén v NBA smůlu, vždy přišel do rozhašeného týmu se špatným vedením. Držme palce, ať se to nejpozději v únoru změní. Ti, kdo preferují Euroligu a už se nemohou Satyho dočkat třeba opět v dresu Barcelony, ať ještě chvíli zkusí vydržet.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat