Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Osvoboďte Satyho. Nejlepšímu českému basketbalistovi u Pelikánů pšenka nekvete

Tomáš Satoranský z New Orleans u míče v utkání s Los Angeles Clippers. foto: Gerald HerbertAP

Názor
Malebné New Orleans na jihu amerického státu Louisiana je jistě krásné místo pro život, už ta slavná jižanská kuchyně tam člověka láká. Ale co naplat: pro nejlepšího českého basketbalistu současnosti Tomáše Satoranského je to momentálně jedno z nejhorších míst k pobytu v zámořské NBA.
  13:46

Z Chicaga do New Orleans. Satoranský po dvou letech mění dres, smlouva na 10 milionů dolarů mu zůstává

Český rozehrávač se dostal na jih USA v létě, a už tehdy bylo jasné, že jeho pozice v týmu je pochybná. Ne snad proto, že by jej všichni spoluhráči výkonnostně převyšovali, ale třicetiletý „Saty“ do koncepce mladého kolektivu zkrátka dobře nezapadal. Obavy se potvrzují. Tomáš hraje v podstatě stejně minut jako v nováčkovské sezoně před pěti lety a také zbytek jeho statistik zaznamenal významný pokles.

Český fanoušek ale nemusí klesat na mysli, odchovanec pražského USK své místo v nejlepší lize světa má. Jen to asi nebude zrovna u neworleanských Pelikánů, kteří se bez zraněné a neustále váhu nabírající superhvězdy Ziona Williamsona potácejí sezonou bez nadějnějších vyhlídek na budoucnost.

Kromě toho, že Saty má ještě rozhodně co nabídnout na hřišti, má určitou hodnotu i jeho smlouva. Za letošní sezonu si přijde na 10 milionů dolarů, což je pro týmy zámořské soutěže, jejichž rozpočty omezuje platový strop ligy, příjemná položka na odepsání z účtů.

Velká aktivita ve výměnách hráčů totiž obvykle panuje během únorové „trade deadline“: posledního dne, kdy lze ještě v sestavě dělat úpravy. V této sezoně to vychází na 10. února. To je datum, ke kterému by fanoušci Tomáše Satoranského mohli vzhlížet se zbožnou nadějí.

Rozehrávači, kteří mají solidní střelbu, neztrácejí míče a zároveň umí organizovat hru, jsou často poptáváni týmy, které mají ambice uspět v play-off. Do této kategorie Saty perfektně zapadá. I kdyby to mělo znamenat nastupovat z lavičky.

Až dosud měl český basketový fenomén v NBA smůlu, vždy přišel do rozhašeného týmu se špatným vedením. Držme palce, ať se to nejpozději v únoru změní. Ti, kdo preferují Euroligu a už se nemohou Satyho dočkat třeba opět v dresu Barcelony, ať ještě chvíli zkusí vydržet.

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Mohlo by vás zajímat