Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ozvěny slávy? Spíš nová dominance. Federer může vládnout klidně do čtyřiceti

Sport

  6:00
PRAHA - Legendární Švýcar Roger Federer v neděli vybojoval ve finále Australian Open svůj jubilejní dvacátý grandslamový titul. Co ještě může populární tenista dokázat?

Vítězný Roger Federer foto: Reuters

Patří mezi úzkou skupinku hvězd, které umně dokážou brzdit čas. Veterán Roger Federer znovu prokázal, že i v šestatřiceti letech může být nejlepším tenistou součastnosti – v neděli ovládl Australian Open a dosáhl už na dvacátý grandslamový titul ve dvouhře.

V tzv. open éře (od r. 1968) tenisu se na tuto hranici dostal jako teprve třetí hráč v historii. Vedle Američanky Sereny Williamsové (23 grandslamů) a Němky Steffi Grafové (22) coby první muž.

„Za dvanáct měsíců jsem vyhrál tři grandslamové tituly, nemohu tomu uvěřit,“ zářil šťastný Federer krátce po triumfu.

V tu chvíli jej na okamžik přemohly emoce a po tváři mu stékaly slzy.

Může dominovat dál?

Možná i proto následně prohlásil: „Musím se i nadále držet svého plánu, zůstat hladový a chladný. A pak se mohou tyto okamžiky opakovat.“

Marin Čilič přihlíží radosti Rogera Federera.
Roger Federer s pohárem.

A právě otázky o možnosti posouvání historických milníků v souvislosti s Federerem nyní často padají.

„Roger může vyhrávat ještě tři čtyři roky. Pravděpodobně je jedničkou napříč všemi profesionálními sporty,“ řekla na adresu otce čtyř dětí bývalá světová jednička Mats Wilander.

Přehnaná slova? Nejspíše ne.

O tom, že se Švýcar letos minimálně na chvíli objeví opět na nejvyšší příčce světového ratingu, není třeba příliš pochybovat.

Pokud se nezraní, mělo by se tak stát dle propočtů v průběhu nejbližších dvou měsíců.

Pro samotného Federera jsou ale momentálně lákavější jednotlivé turnajové vavříny. Aktuálně jich má na kontě ve dvouhře 96. Magická stovka, přes kterou se v historii dostal pouze Američan Jimmy Connors, je opravdu blízko. Ostatně ani jeho rekord – 109 titulů – není nedostižný.

Jako by nestárnul

Federer od svého loňského návratu po půlroční pauze kvůli zraněnému kolenu postoupil do devíti turnajových finále. Prohrál pouze jedinkrát. Ještě úchvatnější pak je skutečnost, že za těchto dvanáct měsíců odehrál 13 turnajů a ze 64 duelů prohrál pouze pětkrát.

Podobné statistiky vykazoval švýcarský „Fedex“ pouze v letech 2004 až 2007, kdy neměl konkurenci.

„Tohle není o nostalgii. To je o současnosti. Jedná se o novou dominanci, nikoliv ozvěnu minulé slávy,“ okomentoval Federerovy výsledky od loňského ledna tenisový expert BBC Tom Fordyce.

Bude prorokem?

Pokud Federerovi vydrží zdraví, je to reálně. Švýcar se naučil o své tělo starat skvěle. V nedávném seznamu Sports Illustrated se umístil na třetím místě mezi sportovci s nejlepší kondicí. V elitní desítce tohoto seznamu byl zároveň druhý nejstarší...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat