Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paličák, co naučil Sáblíkovou bruslit: trenér Novák vládne anketě LN

Sport

  10:10
PRAHA - Ještě nedávno při vyslovení jména Petr Novák každému automaticky vytanuly na mysl hity jako Náhrobní kámen nebo Klaunova zpověď. Populární zpěvák šedesátých a sedmdesátých let ale získal v posledních letech velkou konkurenci. Česko objevilo rychlobruslení, Martinu Sáblíkovou a s ní i "paličatého" trenéra Petra Nováka.

Petr Novák líbá zlaté brusle. foto: Reuters

Ten si kdysi usmyslel, že udělá z Česka rychlobruslařskou velmoc, která bude sbírat medaile na mistrovstvích světa a olympijských hrách. Na první pohled holá utopie vyvolávala spíš posměch. Vždyť bruslit na dlouhých nožích se tu dá pouze ve dnech, kdy zamrznou rybníky.

PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY - DNES 10:00 HODIN

SPORTOVEC DESETILETÍ:
1. Jaromír Jágr 35,4 %
2. Martina Sáblíková 16,2 %
3. Roman Šebrle 11,3 %
4. Pavel Nedvěd 8,6 %
5. Jan Železný 8,3 %
6. Josef Váňa 7,6 %
7. Kateřina Neumannová 4,6 %
8. Hana Horáková 4,4 %
9. Barbora Špotáková 2,1 %
10. Lukáš Bauer 1,4 %

TRENÉR DESETILETÍ:
1. Petr Novák 29,1 %
2. Karel Brückner 21,1 %
3. Vladimír Růžička 12,6 %
4. Bobrovský - Blažek 12,0 %
5. Stanislav Frühauf 10,9 %
6. Josef Váňa 5,1 %
7. Miroslav Petrásek 4,6 %
8. Petr Záhrobský 2,3 %
9. Rudolf Černý 1,7 %
10. Dalibor Kupka 0,6 %

AFÉRA DESETILETÍ:
1. Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? 34,9 %
2. Dluhy po lyžařském MS v Liberci 31,4 %
3. Rozkol v organizacích sportovců s tělesným postižením 12,0 %
4. Sazka Aréna, závaží českého sportu 7,4 %
5. Nedořešená kauza Bohemians 5,7 %

Donkichotský plán ale vyšel. Na posledních hrách ve Vancouveru získalo více zlatých medailí jen Nizozemsko s více než třísettisícovou základnou a Korea. I proto v anketě Lidových novin a serveru Lidovky.cz míří Petr Novák za titulem nejlepšího trenéra uplynulého desetiletí.

Po dvou dnech hlasování je až za ním šedovlasý fotbalový stratég Karel Brückner a Vladimír Růžička, který dovedl české hokejisty k dvěma titulům mistra světa.

"Zase se ukázalo, že trenér musí být tak trochu blázen a bojovat občas proti všem, pak může přijít úspěch," říká dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor, který v anketě zařadil Nováka také na první místo. 

"Před deseti lety by mě nikdy nenapadlo, že budu posílat zpravodaje na mistrovství světa v rychlobruslení. Je neskutečné, jak tento sport pozvedl," souhlasí šéfredaktor Radiožurnálu Petr Souček.

Ostatně i na dalších místech ankety se zatím umísťují kouči, kteří hledali úplně odlišnou cestu tréninku často navzdory zaběhnutým metodám – Frühauf, Záhrobský nebo basketbalové duo Bobrovský Blažek.

"Pro mě je trenérem desetiletí Miroslav Petrásek. Dlouhodobě a nezištně buduje silný mužský tým v běhu na lyžích na základě českého tréninkového systému, je hybatelem komplexnosti sportovní přípravy," přidává další jméno místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák.

A vy už jste hlasovali? Zbývají jen čtyři dny.

KOHO POVAŽUJETE ZA TRENÉRA DESETILETÍ?

Otakar Černý, šéf sportu na ČT:
Pro mě je to Stanislav Frühauf. Vychoval skvělou sportovkyni bez podpůrných prostředků. Zůstal vždy svůj a odešel, když všechno, co si zadal, splnil. A začal znovu...

Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji:
Volím Petra Nováka pro jeho ojedinělý tah na branku a hlavně profesionální přístup. To je ta pravá cesta k vítězství.

Petr Souček, šéfredaktor Radiožurnálu:
Váhám mezi trenéry, kteří museli jít vlastní cestou a neměli se od koho učit. Rozhodl bych se pro Petra Nováka. Před deseti lety by mě rozhodně nenapadlo, že budu posílat zpravodaje na světový šampionát v rychlobruslení.

Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice:
Ukázal bych na Petra Nováka. Zase se ukázalo, že trenér musí být tak trochu blázen a bojovat občas proti všem, pak může přijít úspěch. Jednoho podobného dobře znám.

František Dvořák, místopředseda ČOV:
Vybral jsem Miroslava Petráska. Dlouhodobě a nezištně buduje silný mužský tým v běhu na lyžích na základě českého tréninkového systému, je hybatelem komplexnosti sportovní přípravy včetně technického a vědeckého servisu.

Pavel Ploc, bývalý skokan na lyžích, poslanec:
Petr Novák šel tvrdě za svým cílem vychovat šampiona, a to se mu na víc než sto procent podařilo.

Milan Nový, legendární hokejista:
Vybírám Petra Nováka. Je neuvěřitelné, jak dokázal s Martinou Sáblíkovou dosáhnout tolika světových a olympijských úspěchů. * Jarmila Kratochvílová, světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Volila bych Petra Nováka, protože je to zapálený kouč, který miloval rychlobruslení, i když neměl Sáblíkovou a podmínky pro tento sport, ale pořád věřil.

Květa Pecková-Jeriová, olympijská medailistka v běhu na lyžích:
Nemůžu volit jinak než Rudolfa Černého. To je chlap, který ze sedmibojařky vychoval nejen špičkovou oštěpařku, ale také velmi silnou osobnost. To, co předvedla Bára Špotáková na olympiádě v Pekingu, nemá obdoby. Skutečnost, že letos přestoupila k Honzovi Železnému, na tom nic nemění.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat