Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peking uniká, ale ještě se zatnu

Sport

  9:42
PRAHA - Kanoista Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz, po finálovém nezdaru na MS neskládá zbraně.

Martin Doktor foto: Lidové noviny

Dvojnásobný olympijský vítěz a sběratel dalších medailí Martin Doktor (33) neuspěl. Na nově vytvořené deblkanoi dojeli s Jiřím Hellerem ve finále mistrovství světa v Duisburgu na trati 500 metrů na posledním, devátém místě. Vrátka od olympijského Pekingu tak prozatím neotevřeli, potřebovali skončit do šesté příčky. „Zda jsem byl naštvaný? Úměrně k situaci,“ pravil někdejší miláček národa den poté.

LN Jak velký díl viny na nezdaru přikládáte viróze, jež vás postihla tři týdny před šampionátem?
Nějaký vliv to asi mělo, ale nechci se na to vymlouvat. Je jasné, že když vám nasadí antibiotika, na výkonnosti to nepřidá.

V pátečním semifinále jste ovšem dosáhli vůbec nejrychlejšího času...
Na to se ve finále spoléhat nedá. Možná víc napoví porovnání časů na semifinálové dvěstěpadesátce, které jsme měli podobné jako řada soupeřů. Ale spíš nám to v semifinále sedlo, ve finále už ne.

Takže třeba váznoucí spolupráce s Jiřím Hellerem na vině není?
To v žádném případě. Pravda, sjížděli jsme se jen půl roku, ale oba jsme dělali maximum. Škoda té nemoci. A taky škoda prvního ulitého startu ve finále, což se bohužel stalo nám. Pak už startujete opatrněji, abyste neskončili předčasně.

Na jaře budete mít ještě jednu šanci při dodatečné kvalifikaci v Miláně. Jak je reálný postup?
Spíš řeknu, že to bude hodně těžké. Už jsem si přečetl i zaslechl, že jsme byli na mistrovství světa úplně poslední, ale je to jinak. Do finále se nedostali obhájci titulu Rusové, čtvrtí z mistrovství Evropy Litevci nebo Bělorusové, a právě tyhle posádky se budou v Miláně rovněž prát o dvě postupová místa do Pekingu.

Kariéru jste si loni prodloužil právě kvůli Pekingu. Co kdyby vám to v Miláně nevyšlo?
V tom případě okamžitě končím, to je jasné.

Mrzelo by vás to víc kvůli vám, anebo kvůli parťáku Hellerovi, který, na rozdíl od vás, ještě na olympiádě nereprezentoval?
Nemá cenu rozlišovat. Mrzelo by mě to hodně.

Tak trpký konec jste si však zřejmě nepředstavoval.
S tím jsem musel počítat. Konkurence v deblech je obrovská a nikde nebylo psáno, že nám to vyjde už teď. Lepšili jsme se, semifinále nás naladilo, jenže jsme holt neměli na to zajet skvěle dvakrát po sobě. Je to sport, ale i prodloužení kariéry v oboru, který mě živí. Ovšem taky výzva. Ještě se zatnu.

Česká rychlostní kanoistika po 21 letech nezavadila na MS o medaili. O čem to podle vás svědčí?
Ve chvíli, kdy nejsou jistoty, jaké bývaly, jsou medaile daleko. Chtělo by to s tímhle naším sportem nějak pohnout, já už s ním ale budu hýbat těžko.