Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej

Maratonský rekord padl. Jepchirchirová v Londýně pokořila maximum o 45 sekund

Peres Jepchirchirová slaví triumf na maratonu v Londýně. foto: AP

Olympijská vítězka Peres Jepchirchirová zaběhla světový rekord v maratonu v čistě ženském závodě. V Londýně vyhrála v čase 2:16:16, sedm let staré maximum keňské krajanky Mary Keitanyové zlepšila o 45 sekund. Nejrychlejším mužem byl loňský vítěz maratonu v Praze Keňan Alexander Mutiso Munyao.
  13:34aktualizováno  13:53

Jepchirchirová rozhodla nástupem v posledních stovkách metrů. Pod hranici dvou hodin a sedmnácti minut, kterou do dnešního závodu žádná žena bez mužských vodičů nepokořila, se dostaly ještě další tři vytrvalkyně.

Od žen se vzhledem k nabité startovní listině očekával útok na rekordní výkon. Od začátku nasadily ostré tempo. Na půlmaratonu měla sedmičlenná vedoucí skupina mezičas 1:07:04. Pak ale odstoupily vodičky a přišlo zpomalení. Před třicátým kilometrem se skupina zúžila na čtyři nejlepší a kvarteto vydrželo pospolu až do posledního kilometru. To už bylo jasné, že rekordní čas padne. Rozhodovalo se o tom, kdo vyhraje a zapíše se do historických tabulek.

Největší zrychlení předvedla třicetiletá Jepchirchirová a nechala za sebou i světovou rekordmanku Tigst Assefaovou, která loni v září v Berlíně za pomoci mužských vodičů zaběhla fantastický čas 2:11:53. V britské metropoli doběhla druhá sedm sekund za vítězkou. O další sekundu zpět byla Keňanka Joyciline Jepkosgeiová. Čtvrtá skončila Etiopanka Megertu Alemuová (2:16:34).

V mužském závodě se z prvního triumfu v maratonu kategorie major radoval sedmadvacetiletý Munyao. Zvítězil v čase 2:04:01 před jednačtyřicetiletým Etiopanem Kenenisou Bekelem, jenž vylepšil vlastní veteránský rekord o čtyři sekundy na 2:04:15. Třetí doběhl domácí Emile Cairess, který se výkonem 2:06:46 zařadil na druhé místo britských historických tabulek hned za legendárního Mo Faraha.

Londýnský maraton

Muži: 1. Munyao (Keňa) 2:04:01, 2. Bekele (Et.) 2:04:15, 3. Cairess 2:06:46, 4. Mahamed (oba Brit.) 2:07:05, 5. Chahdi (Fr.) 2:07:30, 6. Tesfay (Erit.) 2:09:22

Ženy: 1. Jepchirchirová (Keňa) 2:16:16 - světový rekord v čistě ženském závodě, 2. Assefaová (Et.) 2:16:23, 3. Jepkosgeiová (Keňa) 2:16:24, 4. Alemuová (Et.) 2:16:34, 5. Kosgeiová 2:19:02, 6. Chepkiruiová (obě Keňa) 2:19:31

Témata: Londýn, rekord, Etiopie