Pešek poslední závod sezony po pádu nedokončil

16:11
VALENCIE - Motocyklový závodník Lukáš Pešek nedokončil po pádu Velkou cenu Valencie, která byla závěrečným dílem letošního mistrovství světa. Na body dnes nedosáhl ani druhý český jezdec na aprilii v kategorii do 250 ccm Karel Abraham, jenž skončil po problémech na startu sedmnáctý

Casey Stoner slaví vítězství. foto: ČTK

.

Pešek do posledního závodu své premiérové sezony ve čtvrtlitrech odstartoval z 13. místa a brzy se posunul o dvě příčky dopředu. V dalším rozletu ho však zastavil pád 15 kol před cílem, po němž už v závodě nepokračoval. "Měl jsem problémy s předním kolem, které mi klouzalo.

Třikrát jsem to ustál, ale pak mi to uklouzlo a upadl jsem," řekl Pešek

Co problémy způsobilo, krátce po skončení závodu ještě netušil. Nesouviselo to však s brzdami, neboť upadl ve chvíli, kdy nebrzdil. "Kdybych zpomalil, tak by to asi bylo v pořádku, ale já jsem chtěl bojovat o páté šesté místo, na které jsem měl," uvedl člen týmu Auto Kelly ČP.

Abraham se připravil o šanci na bodované umístění brzy po startu, kdy po kontaktu se soupeřem, jenž upadl, skončil mimo trať. Díky výpadkům několika jezdců se pak nakonec posunul na sedmnáctou pozici.

"Dnešní závod se nepovedl. Navíc mě to při výjezdu z trati bouchlo do ruky, že jsem myslel, že zajedu kvůli bolesti do depa," řekl České televizi Abraham, jenž si před měsícem v Austrálii zlomil navikulární kost v zápěstí. "Celá sezona byla nepovedená. Teď je mým hlavním cílem vrátit se tam, kde jsem byl na začátku roku," dodal osmnáctiletý jezdec, jenž zahájil sezonu sedmou příčkou v Kataru a stejné umístění zopakoval v Itálii.

Pešek byl celkově patnáctý
V českém minisouboji v MS dopadl o něco lépe Pešek, jenž nasbíral 43 bodů a celkově obsadil patnácté místo. Abraham byl hned za ním se ziskem 40 bodů.

Poslední závod sezony vyhrál symbolicky italský mistr světa Marco Simoncelli na gileře před Japoncem Juki Takahašim s hondou a domácím Alvarem Bautistou na aprilii.

V královské kategorii MotoGP využil pole position Casey Stoner na ducati, jenž neobhájil svůj loňský titul. Australan porazil o téměř tři a půl sekundy domácího Daniho Pedrosu s hondou. Po nevydařené kvalifikaci se probojoval na stupně vítězů již jistý mistr světa Valentino Rossi na yamaze, jenž pohodlně dojel pro třetí místo.

V nejslabší kategorii do 125 ccm zvítězil ve Valencii Ital Simone Corsi na aprilii a potvrdil svou pozici vicemistra za dnes třetím Mikem de Megliem z Francie na derbi. Druhý byl domácí Nicolas Terol s aprilií.

Výsledky:
Do 125 ccm: 1. Corsi (It./Aprilia) 40:45,715 min., 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,106, 3. Di Meglio (Fr./Derbi) -0,223, 4. Smith (Brit./Aprilia) -0,776, 5. Cortese (Něm./Aprilia) -1,333, 6. Iannone (It./Aprilia) -21,578.

Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. Di Meglio 264 b., 2. Corsi 225, 3. Talmacsi (Maď./Aprilia) 206, 4. Bradl (Něm./Aprilia) 187, 5. Terol 176, 6. Smith 150.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 43:29,003, 2. Takahaši (Jap./Honda) -5,164, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -8,648, 4. Locatelli (It./Gilera) -15,605, 5. Aojama (Jap./KTM) -20,991, 6. Faubel (Šp./Aprilia) -22,212, ...17. Abraham -1 kolo, Pešek (oba ČR/Aprilia) nedokončil.

Konečné pořadí MS (po 16 závodech): 1. Simoncelli 281, 2. Bautista 244, 3. Kallio (Fin./KTM) 196, 4. Debón (Šp./Aprilia) 176, 5. Takahaši 167, 6. Barberá (Šp./Aprilia) 142, ...15. Pešek 43, 16. Abraham 40.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Ducati) 46:46,114, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -3,390, 3. Rossi (It./Yamaha) -12,194, 4. Dovizioso (It./Honda) -24,159, 5. Hayden (USA/Honda) -26,232, 6. Edwards (USA/Yamaha) -32,209.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Rossi 373, 2. Stoner 280, 3. Pedrosa 249, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) 190, 5. Dovizioso 174, 6. Hayden (USA/Honda) 155.