26. října 2011 12:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Petice na podporu sportu je v Poslanecké sněmovně

Jiří Šlégr s místopředsedou ČOV Jiřím Kejvalem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šlégr s místopředsedou ČOV Jiřím Kejvalem. | foto: Václav Mudra.

PRAHA Z rukou sedminásobné olympijské vítězky ve sportovní gymnastice Věry Čáslavské, trojnásobného oštěpařského šampiona z OH Jana Železného a za asistence poslance, bývalého hokejisty a vítěze her v Naganu Jiřího Šlégra převzala dnes předsedkyně poslanecké sněmovny České republiky Miroslava Němcová petici na podporu sportu v České republice.

Kampaň Hvězdy nepadají z nebe podpořilo více než 60.000 příznivců, kteří žádají větší finanční podporu zejména mládežnického sportu.

Akce odstartovala před třemi týdny, za tu dobu dorazilo do sněmovny kolem 30.000 pohlednic a stejný počet zpráv elektronické pošty vyjadřující podporu kampani. "Poslanecká sněmovna byla zahlcena korespondencí. Jde o spontánní vyjádření názoru sportovní veřejnosti," komentoval to na dnešním setkání s novináři jeden z iniciátorů akce Ivo Kaderka, předseda Českého tenisového svazu.

Důležitý je nový loterijní zákon

Sportovní svazy sdružené v iniciativě Český sport 2011 chtějí, aby poslanci mysleli na sport při schvalování nového loterijního zákona a zdanění hazardu. Upozorňují na to, že po krachu společnosti Sazka a vinou malé podpory státu je český sport a zejména aktivity mládeže v krizi. Podle státní podpory je ČR v přepočtu na jednoho občana na 25. místě v Evropské unii.

"Od ledna budeme hledat cesty, jak vám to nahradit," prohlásila při převzetí petice Němcová. Iniciativě Český sport 2011 se tak zřejmě nejspíš už nepodaří zvrátit hlasování o zdanění hazardu. ""V koalici se na čemsi domluvili a sport zaplakal. Pokud dojde ke schválení loterijního zákona v této podobě, sport přijde o dvě miliardy," upozornil za Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl.

V 2010 do sportu 7,7 miliardy

Do českého sportu plynulo v roce 2010 zhruba 7,7 miliardy korun. V příští sezoně to bude asi o 2 miliardy méně, pokud do sportu nepůjdou peníze z daní za hazard. Český sport 2011 sdružuje mimo jiné 68 ze 73 existujících sportovních svazů. Všichni chtějí společnými silami přesvědčit poslance o nutnosti zvýšení financování sportu.

"Akci budeme opakovat, pokud nás poslanci nevyslyší. A pak znovu a znovu, dokud je nepřimějeme k jednání," prohlásil Ertl. "Kampaň byla úspěšná a je důležité, že se sportovci dokázali spojit ve chvíli, kdy je potřeba opravdu zabrat," doplnil předseda volejbalového svazu Zdeněk Haník.

Oštěpař Železný se bojí zejména o mládežnický sport. "Pokud loterijní zákon projde v nepřijatelné podobě, největší dopad bude na mládež. Jsou v tom ale i sociální a zdravotní aspekty, to je pro stát výhodné. Sportovci bývali relativně klidní, neřešili takové problémy, ale v tuhle chvíli je třeba se ozvat a ukázat sílu," řekl Železný.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?