Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pilot Sébastien Loeb získal v rodném Alsasku sedmý titul v rallye

Sport

  15:17
ŠTRASBURK - Francouzský pilot Sébastien Loeb se stal posedmé za sebou mistrem světa v automobilových soutěžích. Šestatřicetiletý lídr týmu Citroën si zajistil zisk titulu symbolicky triumfem ve Francouzské rallye v rodném Alsasku, kde zároveň dosáhl na jubilejní 60. vítězství v šampionátu.

Automobilový jezdec Sebastian Loeb. foto: Reuters

Loeb dnešním vítězstvím potvrdil svou pozici nejúspěšnějšího rallyeového jezdce historie. Předchozí lídry tabulek, čtyřnásobné světové šampiony Juhu Kankkunena a Tommiho Mäkinena z Finska, předstihl už v roce 2008.

Rekordní je také jeho počet vítězství v jednotlivých rallye. Druhý v pořadí, další Fin Marcus Grönholm, má na kontě přesně o polovinu vyhraných soutěží méně.

Ve Francouzské rallye, která se vrátila do kalendáře po roční odmlce a z Korsiky se přesunula k hranicím s Německem, směřoval Loeb za vítězstvím od první vyhrané erzety. Po posledním testu, jenž vedl jeho rodným městem Haguenau, mohl díky velkému náskoku slavit triumf dva díly před koncem MS.

"Je neuvěřitelné to tady vyhrát. Nečekal jsem, že přijde tolik lidí, ale je to krásný pocit," rozplýval se Loeb po triumfu.

Automobilový jezdec Sebastian Loeb.

Velký zájem diváků nicméně nepřinášel jen pozitiva. Už v sobotu byla na několik desítek minut přerušena erzeta kvůli opilým fanouškům na trati, dnešní předposlední test byl kvůli bezpečnosti zrušen úplně, poté co se kolem cest tlačilo zhruba 40.000 lidí.

Citroën získal šestý titul v hodnocení týmů
Své týmové jedničce kryl na asfaltových tratích v Alsasku záda Španěl Dani Sordo, který dojel druhý s odstupem 35,7 sekundy. Také třetí místo patřilo jezdci s vozem Citroën: se ztrátou minuty a čtvrt ho vybojoval Nor Petter Solberg, který v roce 2003 získal poslední titul před nástupem Loebovy éry. Francouzský Citroën dnes navíc s předstihem získal šestý titul v hodnocení týmů.

Zklamáním skončila rallye pro jediného českého zástupce Martina Prokopa. Úřadující juniorský mistr světa chtěl ve Francii útočit na vítězství v hodnocení vozů v kategorie S-WRC, kde měl šanci na titul, ale po technických problémech klesl už v pátek na šestou pozici, z níž se už nedostal. "Jsem hodně smutný, sezona pro nás skončila," citoval Prokopa server autosport.cz.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!