Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pixbo vyhrálo florbalové Czech Open, na trůn se vrátil i Herbadent

Sport

  17:53
PRAHA - Florbalistky Herbadentu SJM Praha 11 ovládly pošesté za posledních sedm let turnaj Zone Czeh Open v Praze. Ve finále elitní kategorie vyhrály české mistryně nad švédským Dalenem 5:4. Triumf v mužské elitě slavil na jubilejním 20. ročníku už posedmé švédský celek Pixbo Wallenstam, který zdolal švýcarského mistrem SV Wiler-Ersigen 9:5 a získal prémii 100 tisíc korun.

JM Chodov - Pixbo Wallenstam (Kalle Brännberg vlevo z Wallenstamu a Matěj Jendrišák z Chodova) foto: ČTK

Úvod ženského finále v hale Sparty na Podvinném mlýně patřil Herbadentu. Už po 65 vteřinách se suverénky české extraligy dostaly do vedení díky Krupnové. Převahu Herbadent zúročil v sedmé minutě, kdy se trefila nejdříve Urbánková a hned za 15 vteřin také Sádková.

Bjuhrová se Sandrou Larssonovou sice snížily na rozdíl jediného gólu, ale pak v 27. minutě Billá proměnila trestné střílení. Ještě v druhé třetině navíc předložila balonek před odkrytou branku Sádkové, takže Herbadent opět vedl o tři trefy. Dalen finišoval. Na 4:5 upravily Sandra Larssonová s Örnbergovou, která následně ještě zamířila do horní tyče, ale Herbadent těsný náskok ubránil.

Přehled posledních vítězů - ženy

2002 - Husqvarna IK (Švédsko), 2003 - Balrog Oilers (Švédsko), 2004 - Tatran Techtex Střešovice, 2005 - Galna Finnar (Finsko), 2006 - Triggers Praha (turnajový název Děkanky), 2007 - Děkanka Praha, 2008 - Děkanka Praha, 2009 - Herbadent Tigers SJM (bývalá Děkanka Praha), 2010 - Herbadent SJM Praha 11, 2011 - Pixbo Wallenstam IBK (Švédsko), 2012 - Herbadent SJM Praha 11.

Za posledních sedm let nedosáhl na vítězství na tradičním srpnovém turnaji pouze loni, kdy vypadl v semifinále se švédským Pixbem Wallenstam. "Letos to asi bylo nejtěžší. Vítězství je o to hezčí, že to byl jubilejní Czech Open, a ještě je to zpestřené tím, že vlastně tvoříme nový tým. Opravdu jsme se na něco takového nepřipravovaly, takže je to skvělý pocit," řekla ČTK obránkyně Denisa Billá.

Kariéru ukončily Magdalena Kotíková s Margaritou Kaleckou, z Herbadentu odešly její sestra Karla Kalecká, Lucia Košturiaková, Barbora Burdová a Romana Janegová. Přišly Michaela Dudáčková a slovenská reprezentantka Alexandra Ferencová.

Na turnaji prohrál pražský tým jen jednou, a to s Dalenem v osmifinálové skupině, kdy už měl jisté první místo. "O nic nám nešlo, snažily jsme se pošetřit síly na další zápasy a zkusily jsme si, jak hrají. Samotné nás ale překvapilo, že jsme ve finále během chvilky vedly 3:0," řekla Billá.

"I za stavu 5:2 jsme si říkaly, že musíme pořád hrát, přeci jen jsou to Švédky. Ony nás poslední třetinu točily, ale zvládly jsme to. Byla tam tyčka a jednou balonek poskakoval po brankovišti. Měly jsme štěstí," dodala Billá a těšila se na drobnou týmovou oslavu s dobrým jídlem.

Mužům vládlo Pixbo

Vrchol turnaje v zaplněné hale na Podvinném mlýně začal lépe pro Wiler, který v úvodní části získal díky trefám Fankhausera dvoubrankový náskok.

Přehled posledních vítězů - muži

2002 - Pixbo Wallenstam IBK (Švédsko), 2003 - Pixbo Wallenstam IBK (Švédsko), 2004 - Balrog Oilers (Švédsko), 2005 - IBK Dalen (Švédsko), 2006 - Pixbo Wallenstam IBK (Švédsko), 2007 - SSV Helsinky (Finsko), 2008 - IK Sirius IBK (Švédsko), 2009 - IBK Dalen (Švédsko), 2010 - Pixbo Wallenstam IBK (Švédsko), 2011 - IBK Dalen (Švédsko), 2012 - Pixbo Wallenstam IBK (Švédsko).

Historicky nejúspěšnější tým Czech Open Pixbo ale v druhém dějství strhl vedení na svou stranu. Jako první překonal brankáře Streita Malmström, po chybě v defenzívě Švýcarů vyrovnal Andersson a obrat dovršil Julkunen, který se prosadil po výběhu zpoza branky.

V závěrečné části rychle dvěma góly dovršil hattrick Malmström. Čtvrtfinálový přemožitel českého šampiona Tatranu Střešovice sice zkorigoval stav díky Steffenovi, ale Pixbo mělo otěže zápasu ve svých rukou.

V přesilovce skóroval Östholm a na 7:3 zvýšil Rosén. Mathias Hofbauer dal Wileru ještě naději do závěrečných minut, ale power play Švýcarům nepomohla: inkasovali v ní dvakrát a skórovali jen jednou. Už čtvrtou trefu si přitom připsal Malmström.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!