Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Plíšková: Nastoupila jsem s pokorou. Strýcová pak dílo dokončila a obě míří do Dauhá

Češky slaví postup do semifinále Fed Cupu - zleva Lucie Šafářová, Barbora... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češky slaví postup do semifinále Fed Cupu - zleva Lucie Šafářová, Barbora... | foto: ČTK/AP

OSTRAVA Ostravskou arénou se valily oslavné vlny. Tenistka Karolína Plíšková drtila ve Fed Cupu dosud neporaženou Španělku Garbine Muguruzaovou. V netrpělivě očekávaném střetu dvou hráček z Top 10 nepřipustila komplikace, světovou sedmičku smetla 6:2, 6:2 a zdolala ji popáté za sebou.

„Bylo znát, že se mi proti ní daří, ona začala nervózněji a v koncovkách byla přinaštvaná,“ řekla.

Strýcová: Na oslavy není čas, hned večer letíme do Dauhá

Barbora Strýcová zařídila v utkání 1. kola Fed Cupu proti Španělsku českým tenistkám rozhodující bod a vítězstvím nad španělskou dvojkou Larou Arruabarrenaovou stvrdila postup obhájkyň prvenství do semifinále. Jejich soupeřkami budou buď Američanky, nebo Němky.

"Brala bych raději Německo, je to blíž, ale Američanky vedou a asi to vyhrajou. Musíme to vzít. Amerika je silný tým, ještě kdyby hrály sestry Williamsovy. Ale byla by to zase výzva zkusit je porazit," řekla Strýcová.

Češky ve Fed Cupu vyhrály sedmnáctý z posledních osmnácti zápasů. Třicetiletá rodačka z Plzně si výjimečnost této série ještě moc neuvědomuje. "Nedochází nám to, všechno to je tak zrychlené, že nad tím člověk nemá čas ani uvažovat. Hned večer letíme do Dauhá na další turnaj, není čas si ani v klidu sednout a oslavit to. Ale určitě to, co jsme dokázaly, je neuvěřitelné," řekla Strýcová.

V duelu týmových dvojek si ve dvou setech poradila s Arruabarrenaovou, ale přiznala se, že na hřiště nenastupovala v ideálním stavu. "Musím říct, že jsem nebyla v rozpoložení, kdy bych si na ni úplně věřila. Ale jak jsem vyhrála ten dlouhý game v prvním setu, tak mě to nakoplo a cítila jsem se dobře. A pomohl mi i ten sobotní zápas, byť jsem ho prohrála. Já předtím čtrnáct dnů nehrála zápas, což je na mě dost," řekla Strýcová.

Kvitovala, že jí situace usnadnila Karolína Plíšková vítězstvím v první dnešní dvouhře. "To mi pomohlo strašně moc. Kdybych nastupovala za stavu 1:2, bylo by to jiné, ale takhle jsem věděla, že jsme měly ještě dvě šance," řekla Strýcová.

Její cesta k rozhodujícímu bodu se zadrhla ve druhé sadě za stavu 5:2, když jí Španělka sebrala podání a přiblížila se na 5:4. "Já do stavu 5:2 ale v podstatě neudělala chybu. Tak jsem si pořád říkala, že jsem neudělala nic tak strašně špatného a snažila jsem se držet hlavu a taktiku. Když mi za stavu 5:4 a 40:0 zahrála ty dva balony, řekla jsem si, že musím zahrát něco jiného a povedlo se to," vrátila se Strýcová k vítěznému kraťasu.

Z hlediště ji aplaudovali i rodiče a přítel. I tím byl zápas pro Strýcovou výjimečný. "Oni se mnou normálně na turnaje nejezdí. Jednou za čas je fajn vidět, že si to užívají a že mě rodiče dali na správný sport," řekla Strýcová. (ČTK)

Spadla z ní tréma, která ji tížila v sobotní partii s Larou Arruabarrenovou. Třetí žena žebříčku WTA Tour nebyla jasnou favoritkou.

Věřila si na obávanou ranařku. Udeřila na ni hned v úvodu. Za 17 minut vedla 4:1. V jejím výkonu se neobjevil výraznější propad.

Její první servis sloužil spolehlivě, létal v průměru o 14 kilometrů za hodinu rychleji než podání Muguruzaové. Znamenitě returnovala.

Za stavu 6:2, 5:1 se poprvé nechala brejknout, nicméně hned vzápětí rozladěnou sokyni dorazila.

V sobotu jste se svým výkonem nebyla spokojená. Tentokrát byste se mohla hodnotit vlídněji, ne?
Jo, dneska to bylo lepší. Nejen podle výsledku. Moje hra stoupla s úrovní soupeřky. Ona je žebříčkově za mnou, ale necítila jsem takovou povinnost vyhrát jako včera, kdy jsem si to tak nějak protrpěla. Vždycky mi sobota ve Fed Cupu připadá těžší. Věděla jsem, že musím zahrát dobře, jinak prohraju. Šla jsem do toho pokorně.

Jak cenné je vítězství za stavu 1:1, proti grandslamové šampionce a rivalce, která ve Fed Cupu ještě neprohrála?
Slyšela jsem o její bilanci. Ale pak je tam ještě jedna, kterou máme mezi sebou. Ona je určitě výborná hráčka. Jenže můj styl je pro ni nepříjemný. Začala nervózněji, v koncovkách byla přinaštvaná a trochu odevzdaná. V posledních dvou letech jsem ji na tvrdém povrchu vždycky porazila, což bylo na kurtu znát.

Potěšil vás vzkaz od zraněné Petry Kvitové, který pořadatelé promítli na obrazovce před mačem?
Zrovna jsme šly na kurt, takže jsem ho viděla. Nikdo nám to dopředu neřekl, takže jsme byly překvapené. Je hezké, že nám aspoň na dálku fandí, když tu s námi nemůže být.

Lépe jste zvládala zahájení výměn. Jak moc se na výsledku podepsal váš výborný servis a return?
Return byl oproti včerejšku o hodně lepší. Arruabarrena dávala nepříjemný kick (podání s horní rotací). Rychlejší servis se mi vrací líp.

Hned večer letíte na turnaj do Dauhá. Jak vám do kalendáře zapadl fedcupový týden?
Tentokrát docela dobře. Ne že by se vyloženě nehodil. Vrátila jsem se relativně včas z Austrálie, měla jsem prostor na volno i trénink. Tady jsem se mohla kvalitně připravovat na kurtu i v posilovně.

Američanky vedly po prvním dnu nad Německem. Koho byste si raději přála v semifinále?
Samozřejmě Německo. Hrát v Americe v dubnu, před startem antukové sezony v Evropě, to se nikomu moc nehodí.

Češky slaví postup do semifinále Fed Cupu - zleva Lucie Šafářová, Barbora...
Česká postupová radost do semifinále Fed Cupu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...