Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plíškovou čeká 'peklo na zemi'! Pouze legendy zdolaly na grandslamech obě sestry Williamsovy

Sport

  15:00
PRAHA - Před historickým okamžikem stojí česká tenistka Karolína Plíšková. Pouze tři ženy dokázaly porazit na jednom grandslamovém turnaji porazit Venus i Serenu Williamsovou. A vždy šlo o tenistky, které se nyní řadí mezi legendy – Švýcarku Martinu Hingisovou a Belgičanky Justine Heninovou s Kim Clijstersovou.

Karolína Plíšková ve čtvrtfinále US Open. foto: ČTK/AP

V noci na pátek od 1:00 hodin se rozehraje na kurtu Arthura Ashe první ženské semifinále letošního posledního grandslamu sezony – US Open. A zatímco v tom druhém na sebe narazí dvě skvělé obranářky Angelique Kerberová z Německa a Dánka Caroline Wozniacká, ve zmíněném souboji půjde o festival ofenzivního tenisu.

Serenu Williamsovou – hrající legendu bílého sportu – vyzve dívka, která je ji dle mnohých stylem hry velmi podobná a se kterou má zatím bilanci 1-0 (utkaly se ve Stanfordu před čtyřmi lety, Američanka vyhrála 7:5 a 6:2). Ano, rodačka z Loun Karolína Plíšková. „Bude to peklo na zemi,“ rozesmála se čtyřiatřicetiletá Williamsová na tiskové konferenci, kde ji toto téma předhodili novináři.

Serena Williamsová při zápase s Rumunkou Simonou Halepovou.
Serena Williamsová na US Open.

Serena Williamsová na letošním US Open zatím jasně dominuje.

A podobně veselou náladu měla i jindy klidná až chladná Češka. „Kdy jsem poprvé sestry Williamsovy zaznamenala? „Byly jsme mladé (Karolína a její dvojče rovněž tenistka Kristýna). První vzpomínkou je, jak měla, myslím Venus, korálky ve vlasech a nějak se jí rozsypaly po dvorci (šlo o Australian Open 1999),“ předvedla s úsměvem na tváří „sloní paměť“ Plíšková

V té době ji bylo sedm let. Je až neuvěřitelné, že obě americké sestry ještě stále hrají. A stále na špičkové úrovni. Jejich kombinanové výsledky na grandslamech budí respekt a dá se říct, že i hrůzu. Od prvního úspěchu na turnajích velké čtyřky v roce 1999 (US Open) nekončily sezonu s alespoň jedním grandslamovým titulem pouze v letech 2004 a 2011.

Nejvíce pak dominovaly v letech 2002 a 2003, kdy od Wimbledonu do Australian Open v následujícím roce mělo finále grandslamu vždy stejné obsazení: Serena a Venus Williamsová. Přesto se v historii největších turnajů roku najdou hráčky, které dokázaly obě na jednom porazit.

Pokaždé ale jde o skutečné legendy. Poprvé se tento kousek povedl v roce 2001 na Australian Open Martině Hingisové, která má ostatně s oběma sestrami vůbec nejlepší bilanci na okruhu (17-17, s Venus 11-10 a se Serenou 6-7). K titulu ale nedokráčela, ve finále ji vystavila stopku další z hvězdných Američanek té doby – Jennifer Capriatiová.

Martina Hingisová. Jedna ze tří přemožitelek obou sester Williamsových na grandslamu.

Na US Open 2007 a 2009 zastavily obě fenomenální sestry Belgičanky Justine Heninová a Kim Clijstersová. Ty následně dokázaly celý turnaj i vyhrát. Že by je nyní napodobila čtyřiadvacetiletá Češka?

„Serena je neskutečně silná. Může vám nasázet padesát vítězných míčků v zápase a vy s tím vlastně nemáte šanci cokoliv udělat. Já ale věřím, že pokud budu věrná své agresivní hře, mohu ji porazit. Musím být skvělá na servisu i returnu,“ pronesla Plíšková před dnešní bitvou dvou nejlépe servírujících žen na okruhu.

Alespoň co se nastřílených es týče. První Češka jich nastřílela do US Open 407 (45 zápasů), druhá Američanka pak 260 (38). „Má ho hodně rychlé, ale také skvěle umístěné. Opravdu podává moc pěkně. Doufám, že ho zvládnu v zápase s ní správně číst a budu se dostávat do výměn,“ poklonila se soupeřce vítězka 22. grandslamových turnajů kariéry ve dvouhře.

Vstoupí Plíšková do historie, stane se čtvrtou tenistkou (a celkově osmou), která porazila legendární sesterské duo na jednom gradslamu, nebo naopak bude devátou, která se dostala jen na půli cesty? Mimochodem – Serena svoji starší sestru pomstila v pěti případech (naposledy na letošním Wimbledonu proti Angelique Kerberové), Venus třikrát...