Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Po bronzu ze světového šampionátu triumf. Hirschi je králem Valonského šípu

Závod na Valonském šípu ovládl švýcarský jezdec Marc Hirschi. foto: ČTK

Valonsko - Na Tour byl největším objevem. Také nejbojovnějším cyklistou celého závodu. V neděli si pak na velmi těžkém světovém šampionátu v Imole dojel pro bronz za Julianem Alaphilippem a Woutem van Aertem. A nyní Marc Hirschi ve 22 letech vyhrál svou první velkou klasiku. Triumfoval na Valonském šípu.
  17:23

Dva roky po sobě tady vládl. Ukončil dominanci Alejandra Valverdeho a stal se králem na Zdi. Na zlatý hattrick na Valonském šípu ale Julian Alaphilippe neútočil.

Závod na Valonském šípu ovládl švýcarský jezdec Marc Hirschi.
Závod na Valonském šípu ovládl švýcarský jezdec Marc Hirschi.

Čerstvý mistr světa se po náročném dni v Imole rozhodl odpočívat před dalšími ardenskými klasikami. „Po tom neskutečném dni si potřebuji trochu odpočinout, fyzicky i psychicky. Startovat na Valonském šípu by teď nebyla ta úplně nejlepší věc,“ řekl stanici RMC Sport.

A tak trůn zůstal volný. Krátce po startu se vytvořil čtyřčlenný únik ve složení Mauri Vansevenant, Aaron Van Poucke, Mathijs Paasschens a Marlon Gaillard, který si vytvořil téměř až osmiminutový náskok na peloton.

Ten v poslední třetině závodu ale rychle klesal. Při předposledním průjezdu Mur de Huy 30 kilometrů před cílem už byl jen dvouminutový. To se vpřed pokoušel vydat jeden ze tří Čechů v závodě - Petr Vakoč, ale byl bez šance. On, stejně jako Rui Costa nebo po něm i Jan Hirt, nikam neodjel.

V čele už zůstával pouze mladičký a skvěle jedoucí Vansevenant, za kterým se 11 kilometrů před cílem vydal Rigoberto Uran. Čtyři kilometry před cílem Vansevenant zahučel do lesa. Rychle se ale zvedl a pokračoval spolu s Uranem, který ho v tu chvíli dojel.

Hlavní balík byla ale na dohled a těsně pod Zdí vedoucí duo dojel. Jako tradičně se tak o vítězi Valonského šípu rozhodovalo v závěrečném kilometru.

Zlato pro otce do nebe. Alaphilippe oslavil výhru na MS v slzách, šéf stáje je na něj pyšný

Na metě 400 metrů před cílem zvýšil tempo Richie Porte. A zvýšil ho tak, že se za ním vezli Marc Hirschi, Benoit Cosnerfory nebo šampion Tour Tadej Pogačar. 

Dlouho nikdo z nich nezaútočil, než se zprava podél bariéry dopředu vydal Michael Woods, jehož zadního kola se chytil právě Hirschi. Počkal na posledních 100 metrů, než za to vzal sám.

Po úžasném létě, kdy se stal nejbojovnějším mužem Tour, kdy vyhrál 12. etapu do Sarran a kdy získal bronz na mistrovství světa si tak mladičký Švýcar dojel pro první velký klasikářský triumf.

Na druhé místo se prodral Benoit Cosnefroy, třetí dojel Woods. Nejlepším Čechem byl 39. Jan Hirt, 41. dojel Petr Vakoč.

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...