Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie zatkla protibetské demonstranty

Sport

  11:52
PEKING - Čínská policie dnes zadržela až osm aktivistů, kteří v blízkosti pekingského olympijského Národního stadionu demonstrovali za práva Tibetu. Oznámila to agentura AP. Skupina na ochranu lidských práv Studenti za svobodný Tibet, která sídlí v New Yorku, oznámila, že dva z jejích členů vyvěsili plakát s nápisem "Svobodný Tibet" v parku Čínské etnické kultury v blízkosti Národního stadionu.

Demonstrace za svobodu Tibetu se odehrávají po celém světě. Aktivisté protestují proti porušování lidských práv před Čínskou ambasádou v Berlíně. foto: AFP

Zatčen byl údajně také čínský aktivista, který požádal o povolení uspořádat v jedné ze zón pro demonstrace protivládní protest.  Celou skupinu zadržela policie, která s sebou údajně odvedla i britského novináře. Ten byl později identifikován jako John Ray z ITV News. Policie zatím incident nekomentovala. "Protibetští protestující byli v parku, John Ray běhal za nimi a za ním běhala policie," řekla novinářům Bessie Duová, pekingská produkční ITV News, která situaci sledovala zpovzdálí. Policisté podle jejích informací strčili Raye do auta, přestože se jim snažil ukázat olympijskou novinářskou akreditaci.

Šéf bezpečnosti parku, který se představil jen příjmením Tung, žádné podrobnosti neuvedl, jen potvrdil, že protibetský protest se v parku uskutečnil. "Vždy máme připravená bezpečnostní opatření. Ještě předtím, než mohli naplno začít demonstrovat, jsme je měli pod kontrolou," řekl. Ray byl později propuštěn, své zadržení ale označil za porušení pravidel olympijského zpravodajství. "Ten protest možná byl nezákonný, mé zpravodajství ale ne," řekl britský novinář s tím, že mu čínští policisté po zadržení vyhrožovali fyzickým násilím.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zásah proti Rayovi kritizoval. "Pozice MOV je jasná: média musí mít svobodu podávat zprávy o olympijských hrách,"uvedli zástupci výboru. "Snažíme se získat všechna fakta o tom incidentu a pokud to bude nutné, budeme si stěžovat u zodpovědných úřadů," doplnili. Dnešní demonstrace je zatím poslední ze série krátkých protestů, jimiž se převážně cizinci snaží využít olympiády, aby přitáhli pozornost k čínské politice v Tibetu. Většiny protestů se zatím účastnilo méně než pět lidí a zahraniční účastníci byli ze země vyhoštěni.

Čínské úřady dnes podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) zadržely i čínského aktivistu Ťi S'-cuna. Ťi podal 8. srpna oficiální žádost o povolení demonstrace za větší politickou angažovanost Číňanů a proti korupci čínských úředníků. Když chtěl po uplynutí pětidenní lhůty zjistit, zda byla schválena, policie ho podle HRW zatkla a odvezla na neznámé místo. Čínská vláda po dobu konání olympiády od 8. do 24. srpna vyhradila tři parky v Pekingu pro demonstrace. Všechny protesty ale musí být ohlášeny v pětidenním předstihu a musí je schválit policie.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!