Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Powell dostal za doping trest na 18 měsíců, ale vyprší mu už letos

Sport

  17:48aktualizováno  18:33
KINGSTON - Bývalý světový rekordman v běhu na 100 metrů Asafa Powell dostal od Jamajského antidopingového výboru distanc na 18 měsíců za užití zakázané látky.

Jamajský sprinter Asafa Powell foto: Reuters

Bývalý světový rekordman v běhu na 100 metrů Asafa Powell dostal od Jamajského antidopingového výboru distanc na 18 měsíců za užití zakázané látky. Suspendace jednatřicetiletému atletovi vyprší letos 20. prosince, neboť byl potrestán zpětně od 21. června minulého roku, kdy na domácím šampionátu odevzdal vzorek obsahující nedovolený stimulant oxilofrin.

Powell je po velkou část kariéry ve stínu úspěšnějšího krajana Bolta.

Powell vynesení verdiktu přítomen nebyl. Jeho právní zástupce Kwame Gordon oznámil, že je z délky trestu zklamaný, a uvedl, že se jeho klient odvolá ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Bývalý mistr světa a olympijský vítěz ze štafet Powell se hájil stejně jako jeho reprezentační kolegyně a tréninková partnerka Sherone Simpsonová tím, že zakázanou látku obsahoval výživový doplněk Epiphany D1, který jim poskytl kanadský masér a kondiční poradce Christopher Xuereb. Olympijská šampionka Simpsonová dostala stejný osmnáctiměsíční distanc v úterý.

Powellovi právníci předložili výsledky tří různých laboratorních testů, z nichž vyplývá, že Epiphany D1 skutečně obsahoval oxilofrin. Slavný atlet během lednového projednávání svého případu vypověděl, že neoznámil užívání několika výživových doplňků, neboť si nepamatoval jejich názvy.

Powell má ve sbírce pět medailí z velkých akcí, z individuálních běhů na 100 m má dva bronzy z MS. Světový rekord na nejkratším sprintu vylepšil v roce 2007 až na 9,74, poté už historické tabulky přepisoval pouze jiný Jamajčan Usain Bolt. Se svým pozdějším osobním rekordem 9,72 je Powell po krajanech Boltovi, Yohanu Blakeovi a Američanovi Tysonu Gayovi čtvrtým nejrychlejším mužem všech dob.

Kromě Powella a Simpsonové byla tento týden potrestána také diskařka Allison Randallová, jamajská rekordmanka s osobním maximem 61,21 metru. Ta dostala dvouletý distanc za diuretikum hydrochlorothiazid.

Autoři: ,