Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Powellovi hrozilo vyřazení z MS, nakonec v Berlíně poběží

Sport

  18:20
BERLÍN - Atletické mistrovství světa v Berlíně málem přišlo o jednu ze svých hvězd. Sprinterovi Asafovi Powellovi stejně jako dalším pěti jamajským atletům několik hodin hrozilo, že jim start na šampionátu neumožní vlastní svaz.

Asafa Powell foto: Reuters

Nezúčastnili se totiž soustředění jamajské výpravy v Norimberku. Národní federace však nakonec svou žádost o vyškrtnutí atletů ze startovních listin stáhla. Informoval o tom generální sekretář IAAF Pierre Wiess.

Svaz chtěl také nechat vyškrtnout olympijské šampionky, sprinterku Shelly-Ann Fraserovou a překážkářku Melanii Walkerovou, které stejně jako Powell nebyly na přípravném kempu. Místo toho spolu s bývalým světovým rekordmanem trénovaly v italském Lignanu. Vyřazení se týkalo ještě Brigitte Fosterové-Hyltonové, Shericky Williamsové a Kaliese Spenceové.

Po jednání s IAAF však svaz od svého záměru ustoupil. IAAF totiž zástupce jamajské výpravy nabádala k tomu, aby vyloučení přehodnotili v zájmu celého sportu. Vyřazení šestice předních atletů by se totiž prý negativně odrazilo na celém šampionátu. "Zeptali jsme se jich, zda to nemohou znovu zvážit a to v zájmu sportu," uvedl Wiess.

Podle prezidenta svazu Howarda Arise byla účast na kempu podmínkou startu na šampionátu. Přípravy v Norimberku se zúčastnil i trojnásobný zlatý medailista z olympiády v Pekingu Usain Bolt, který s Powellem a Američanem Tysonem Gayem patří k hlavním adeptům na medaili ze závodu na 100 metrů.

Powell se však bránil tím, že sportovci nebyli o nutnosti účasti na kempu informováni. "Nevěděli jsme, že je soustředění povinné. S trenérem jsme se rozhodli udělat změnu a letos se na šampionát připravovat jako na normální mítink," řekl Powell v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Jamajský svaz před startem šampionátu postihla už druhá nominační kontroverze. Na domácím šampionátu měli sprinteři Sheri-Ann Brooksová, Yohan Blake, Marvin Anderson a čtvrtkaři Lanceford Spence s Allodinem Fothergillem pozitivní test na stimulant methylxantin. Protože však antidopingová komise nemohla jasně určit, zda skutečně užívali zakázané látky, atleti nebyli potrestáni a mistrovství se zúčastní.

Šampionát v Berlíně začne v sobotu.

Autoři: ,