23. listopadu 2015 7:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Manželství Berdycha neovlivňuje, říká jeho kouč a myslí na Davis Cup i olympiádu

Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. | foto: ČTK/AP

LONDÝN (Od našeho zpravodaje) Zažil nepoznané. Z role „muže ve stínu“ se stal hlavním koučem. Po čtyřech letech působení v týmu tenisty Andyho Murrayho přebral po loňské sezoně starost o Tomáše Berdycha. Nyní má 29letý Dani Vallverdu za sebou rok v roli jeho trenéra. „Jsem s Tomášem moc spokojený,“ říká sympatický chlapík se zarostlou tváří.

Jak tedy hodnotíte první rok?
Velmi pozitivně. Byl bych radši, kdyby měl lepší výsledky proti úplně nejlepším, to té sezoně možná chybělo. Proti Novakovi (Djokovičovi) už byl několikrát blízko úspěchu. Kdyby ty zápasy dotáhl, možná by byla sezona jiná. Ale pracujeme na tom, aby velké zápasy vyhrával a porážel elitní hráče. Ale jinak jsem spokojený. Tomáš dělá skvělou práci v tom, aby se udržel zdravý. Bylo důležité, že odehrál celou sezonu bez zranění. Vyhrál hodně zápasů.

Už jste dohodnuti na další rok?
Jo, jsme. Oba se na to těšíme. Byla to pro nás oba dobrá zkušenost. Už se známe mnohem lépe než na začátku roku. Proto si myslím, že bude moje práce teď mnohem snazší.

Kde hledáte klíč k tomu, abyste nejlepší porazili?
Dobrá otázka. Aby Tomáš nejlepší porážel, musí se zápas odehrát podle jeho not. Nesmí nechat soupeře, aby na kurtu diktovali hru. Tomáš musí využít své přednosti. Tvrdý servis a ostré údery od základní čáry. Musí se snažit brát soupeřům čas. Potřebuje umět správně riskovat.

Co tím myslíte?
Nesmí mu být nepříjemné riskovat ve velkých zápasech. Když je na kurtu, musí sám vědět, kdy má zariskovat, v kterých situacích. On musí rozhodovat, co se stane v zápasech, nesmí nechat druhé, aby to činili za něj. Obzvlášť ve výměnách od základní čáry.

Na třech grandslamech letos vypadl v osmifinále. Chyběla mu právě větší odvaha?
Jeho výkon v Austrálii byl dobrý. I semifinále s Andym se mu povedlo, ale Andy hrál ve třetím a čtvrtém setu opravdu dobrý tenis. Ale souhlasím, že na dalších třech grandslamech se zápasy nevyvinuly tak, jak by se mi líbilo a jak by se to Tomášovi líbilo. Myslím, že prohrál zápasy proto, že nechal soupeře hrát jejich hru. Což není způsob, kterým chci, aby hrál, a myslím, že ani on tak nechce hrát. Hodně se o tom bavíme a snažíme se, aby se to nestalo znovu.

Berdych leckdy mluvil o tom, že nedokázal domluvený plán na kurtu zrealizovat. Nešlo pak také o psychický problém?
Zabere to trochu času, než si hráč a trenér opravdu sednou. Nemyslím, že šlo o taktiku. Můžete mít špatné dny. Pár porážek bylo daných prostě tím, že měl špatný den, což se může stát. Možná jedna dvě se udály proto, že nehrál správným způsobem. Hodně jsme o tom mluvili, když jsme trénovali. Když budeme přemýšlet stejně, tak se snáz posuneme dopředu a i pro něj bude jednodušší hrát správným způsobem. Myslím, že tento rok to dokazoval celkem spolehlivě.

Na konci roku vyhrál Berdych dva turnaje. Ukazuje to, že si vaše spolupráce sedá víc a víc?
Může to tak být. Ale blízko výhrám byl i na začátku roku, to hrál velmi dobře. Za to si zaslouží uznání jeho předchozí tým. Měl od něj velice dobrý základ, odvedli skvělou práci. Ale celá sezona byla vyrovnaná, možná kromě dvou měsíců v létě. To je ovšem normální, není jednoduché udržet dobré výkony celý rok, když hrajete deset měsíců. Osmdesát procent roku hrál na extrémně vysoké úrovni.

Jste v novém týmu spokojený?
Mimořádně! Je to ohromně pozitivní zkušenost. A doufám, že i pro Tomáše. Baví mě s ním pracovat na kurtu i mimo něj, dělá se s ním skvěle. Je to zábavná zkušenost nejen pro mě, ale i pro celý tým. Už teď se těším na další rok.

Berdychův tým se skládá z různých národností. Jak spolu vycházíte?
Ze začátku to asi pro Tomáše byl trochu šok. Ale každý mu to usnadnil, aby se cítil dobře. Všichni jsou profesionálové a fajn lidé. Od začátku byla atmosféra velmi dobrá. Všechno funguje dobře. Budeme makat, aby měl Tomáš v dalším roce šanci vyhrávat víc zápasů.

Sdílíte i podobný humor?
Myslím, že docela jo. Rádi vtipkujeme, což je důležité, když spolu trávíte tolik času. Strávíme ho spolu víc než se svými rodinami, jsme taková rodina na cestách. Takže je důležité, aby byly povahy podobné a abychom si dokázali užít i humor.

Jak změnila Berdycha letní svatba s přítelkyní Ester?
Pro všechny je svatba příjemný zážitek. Ale jeho učinila obzvlášť spokojeným, což je podle mě u tenisty klíčové. Když jste spokojení mimo kurt, pomáhá vám to hrát uvolněněji a mít pozitivní nastavení mysli.

Tomáš Berdych na Turnaji mistrů.
Nejde to. Berdych neuhrál proti Djokovičovi ani set.

Ale nehrozí, že bude spokojený až příliš? Že mu na tenise nebude tolik záležet?
To záleží na povaze. Myslím si, že jiným povahám se to může stát, ale ne Tomášovi. Pracuje tvrdě a má velké ambice. Myslím, že ho to neovlivní. Má jasně dané, čeho chce dosáhnout. Dokud bude hrát, chce tomu dát vše, co může. Chce ukončit kariéru a moci si říct, že udělal vše, co mohl, a dosáhl všeho, čeho chtěl. Jeho hlavní prioritou – pochopitelně vedle manželství – je tenis. Opravdu mu na něm záleží. A je to velký profesionál.

Jaké máte cíle pro další rok?
Budeme muset přizpůsobit rozvrh, když bude uprostřed sezony olympiáda. Tomáš je hrdý, když může hrát za svoji zemi. Pokusí se připravit co nejlépe na grandslamy a olympiádu, to bude priorita. Snad bude moci hrát na olympiádě i čtyřhru. Myslím, že s Radkem (Štěpánkem) mají velmi dobrou šanci na medaili. Viděl jsem je v Paříži hrát spolu a myslím, že jsou velmi dobrý tým. A když hrají spolu, tak mají podle mě velkou motivaci. Bude to hodně vzrušující rok, čtyři grandslamy a olympiáda. Osobně mi záleží na tom, aby mu olympiáda vyšla. Půjde asi o jeho poslední hry na opravdu vysoké úrovni. Zkusíme zajistit, aby měl v Riu co nejlepší podmínky.

Rovněž se s ním počítá pro první kolo Davis Cupu v Německu. Jak to půjde skloubit?
To určitě nebude problém. Tomáš hrál Davis Cup v posledních letech hodně. Letos měl velmi nabitou sezonu, takže by bylo hodně těžké ho tam vměstnat. Ale příští rok s ním v březnu počítá. Je to pro něj věc hrdosti. Bude připravený.

Ondřej Novotný