Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 10 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Praha překonala divácký rekord na MS. ‚Je mi jedno, že za to můžou školáci,‘ tvrdí český šéf

Diváci vytvořili rekord světových šampionátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diváci vytvořili rekord světových šampionátů. | foto: ČTK

PRAHA Rekord překonán. Do čtvrtečního večera navštívilo mistrovství světa v České republice 106 694 diváků. Už teď před víkendovými boji o medaile jde o historicky nejvyšší číslo. „Může jít o přelomovou akci pro vývoj florbalu. Na kritiku, že jsme údajně uměle dovezli školáky, nereagujeme. Není to pravda,“ říká prezident florbalu Filip Šuman.

Děti, či chcete-li školáci, jsou pro florbal klíčem do budoucna. Ostatně stejně jako u jiných sportů. Cílem je zaujmout, přitáhnout a přesvědčit, aby mladí zůstali.

„Já sám jsem v roce 2002 ve Finsku pochopil, že z florbalu jednou bude velký sport,“ vzpomíná Šuman. 

I proto florbalový svaz nabídl školám napříč republikou před MS v Praze volné lístky na šampionát. Dal školákům možnost vidět největší florbalové hvězdy v akci, možná i odtáhnout je od virtuální reality.

„Když vidím, že existují děti, které se od základní školy vůbec nehýbou, je mi špatně. Jsem přesvědčený, že se tím vzdělávací systém o hodně ochuzuje,“ uvedl pro web Bez frází útočník Milan Tomašík.

Jenže přítomnost tisíců dětí na méně atraktivních zápasech (třeba pondělní ráno vidělo střetnutí Singapur - Japonsko 6 341 lidí) některé kritiky bije do očí. A vedení florbalu plísní za umělé navyšování návštěvnosti.

„My ovšem žádné děti nedovážíme, to je vlastní aktivita škol. My jsme jim pouze nabídli, že získají volné vstupenky. Veškeré záležitosti jako logistika a doprava si zajišťují školy samy,“ vysvětluje klidně prezident Šuman.

Celkem by na šampionát mělo přijet 30 tisíc takových školáků.

„Autobus pro školáky s učitelem tělocviku jsme opravdu zařizovali sami, děti dostaly volné lístky,“ potvrdila pro iDNES.cz sekretářka Irena Štursová z Gymnázia Sokolov.

Nepoměr ale vidět jde. Tím spíš, když v úterý večer na klíčový zápas Čechů proti Švýcarsku přišlo „jen“ 5 942 platících lidí.

Další příklad uvádí lotyšský novinář Kristaps Zaļkalns: 

„Přiznávám, že mě osobně tenhle nepoměr opravdu překvapil. Na utkání Lotyšska se Švýcarskem (hrálo se v sobotu od 12 hodin) přišlo přes šest tisíc lidí. Další den v neděli hráli Lotyši s Českem (od 17 hodin) a v hale nebylo ani pět tisíc lidí?“

Šuman s kritikou problém nemá a situaci osvětluje. 

„Určitě jsme nepřemýšleli, že bychom dětem nabídli zápasy Čechů. Klíčová utkání mistrovství nabízejí obrovskou hodnotu po sportovní stránce, i z diváckého zážitku. Myslíme si, že by šampionát měl mít svou hodnotu. A vážíme si zájmu diváků, protože výnosy z prodeje vstupenek se na rozpočtu pořádání podílí polovinou,“ říká.

Kromě dětí z českých škol se mistrovství světa v Praze zúčastní podle odhadu vedení českého florbalu čtyřicet procent zahraničních návštěvníků.

Dosud platil rekord z roku 2014, kdy na zápase turnaje ve švédském Göteborgu zavítalo 104 406 diváků. 

„Máme nějaké matematické modely, optimisticky se po finálovém zápase blížíme ke 160 tisícům,“ přibližuje generální sekretářka mistrovství Zuzana Svobodová.

„Takže bychom ten rekord dokázali překonat s výraznou převahou i bez návštěvy školáků. Že děti dokázaly v 10 ráno na zápas Japonsko - Singapur vytvořit atmosféru jako ve finále mistrovství, to je i pro samotné hráče životní zážitek,“ přidává argument Šuman.

Už před pátečními zápasy včetně dvou čtvrtfinálových střetnutí Finsko - Německo a Švédsko - Lotyšsko svítilo číslo 106 694 diváků. 

„Měli jsme velké plány, vyhlašovali jsme, že rekord překonat chceme, ale ve snu nás nenapadlo, že by se to mohlo povést už ve čtvrtek. Máme radost,“ neskrývá Šuman.

Z českého pohledu jde jistě o skvělý zápis, vedení českého florbalu k němu přidává i světový úhel. 

Prý by mohlo (nebo mělo?) jít o přelomovou akci pro vývoj florbalu jako takového. Na mistrovství přijeli zástupci nejen zúčastněných zemí, ale i delegáti ostatních států, kteří mohou vypozorovat silný potenciál rozvoje.

Ostatně v pátek se 70. členem mezinárodní florbalové federace stal africký stát Burkina Faso.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...