Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha překonala divácký rekord na MS. ‚Je mi jedno, že za to můžou školáci,‘ tvrdí český šéf

Sport

  16:45
PRAHA - Rekord překonán. Do čtvrtečního večera navštívilo mistrovství světa v České republice 106 694 diváků. Už teď před víkendovými boji o medaile jde o historicky nejvyšší číslo. „Může jít o přelomovou akci pro vývoj florbalu. Na kritiku, že jsme údajně uměle dovezli školáky, nereagujeme. Není to pravda,“ říká prezident florbalu Filip Šuman.

Diváci vytvořili rekord světových šampionátů. foto: ČTK

Čeští florbalisté hladce prošli do semifinále, Dány smetli 10:1

Děti, či chcete-li školáci, jsou pro florbal klíčem do budoucna. Ostatně stejně jako u jiných sportů. Cílem je zaujmout, přitáhnout a přesvědčit, aby mladí zůstali.

„Já sám jsem v roce 2002 ve Finsku pochopil, že z florbalu jednou bude velký sport,“ vzpomíná Šuman. 

I proto florbalový svaz nabídl školám napříč republikou před MS v Praze volné lístky na šampionát. Dal školákům možnost vidět největší florbalové hvězdy v akci, možná i odtáhnout je od virtuální reality.

„Když vidím, že existují děti, které se od základní školy vůbec nehýbou, je mi špatně. Jsem přesvědčený, že se tím vzdělávací systém o hodně ochuzuje,“ uvedl pro web Bez frází útočník Milan Tomašík.

Jenže přítomnost tisíců dětí na méně atraktivních zápasech (třeba pondělní ráno vidělo střetnutí Singapur - Japonsko 6 341 lidí) některé kritiky bije do očí. A vedení florbalu plísní za umělé navyšování návštěvnosti.

„My ovšem žádné děti nedovážíme, to je vlastní aktivita škol. My jsme jim pouze nabídli, že získají volné vstupenky. Veškeré záležitosti jako logistika a doprava si zajišťují školy samy,“ vysvětluje klidně prezident Šuman.

Celkem by na šampionát mělo přijet 30 tisíc takových školáků.

„Autobus pro školáky s učitelem tělocviku jsme opravdu zařizovali sami, děti dostaly volné lístky,“ potvrdila pro iDNES.cz sekretářka Irena Štursová z Gymnázia Sokolov.

Nepoměr ale vidět jde. Tím spíš, když v úterý večer na klíčový zápas Čechů proti Švýcarsku přišlo „jen“ 5 942 platících lidí.

Další příklad uvádí lotyšský novinář Kristaps Zaļkalns: 

„Přiznávám, že mě osobně tenhle nepoměr opravdu překvapil. Na utkání Lotyšska se Švýcarskem (hrálo se v sobotu od 12 hodin) přišlo přes šest tisíc lidí. Další den v neděli hráli Lotyši s Českem (od 17 hodin) a v hale nebylo ani pět tisíc lidí?“

Šuman s kritikou problém nemá a situaci osvětluje. 

„Určitě jsme nepřemýšleli, že bychom dětem nabídli zápasy Čechů. Klíčová utkání mistrovství nabízejí obrovskou hodnotu po sportovní stránce, i z diváckého zážitku. Myslíme si, že by šampionát měl mít svou hodnotu. A vážíme si zájmu diváků, protože výnosy z prodeje vstupenek se na rozpočtu pořádání podílí polovinou,“ říká.

Kromě dětí z českých škol se mistrovství světa v Praze zúčastní podle odhadu vedení českého florbalu čtyřicet procent zahraničních návštěvníků.

Dosud platil rekord z roku 2014, kdy na zápase turnaje ve švédském Göteborgu zavítalo 104 406 diváků. 

„Máme nějaké matematické modely, optimisticky se po finálovém zápase blížíme ke 160 tisícům,“ přibližuje generální sekretářka mistrovství Zuzana Svobodová.

„Takže bychom ten rekord dokázali překonat s výraznou převahou i bez návštěvy školáků. Že děti dokázaly v 10 ráno na zápas Japonsko - Singapur vytvořit atmosféru jako ve finále mistrovství, to je i pro samotné hráče životní zážitek,“ přidává argument Šuman.

Už před pátečními zápasy včetně dvou čtvrtfinálových střetnutí Finsko - Německo a Švédsko - Lotyšsko svítilo číslo 106 694 diváků. 

„Měli jsme velké plány, vyhlašovali jsme, že rekord překonat chceme, ale ve snu nás nenapadlo, že by se to mohlo povést už ve čtvrtek. Máme radost,“ neskrývá Šuman.

Z českého pohledu jde jistě o skvělý zápis, vedení českého florbalu k němu přidává i světový úhel. 

Prý by mohlo (nebo mělo?) jít o přelomovou akci pro vývoj florbalu jako takového. Na mistrovství přijeli zástupci nejen zúčastněných zemí, ale i delegáti ostatních států, kteří mohou vypozorovat silný potenciál rozvoje.

Ostatně v pátek se 70. členem mezinárodní florbalové federace stal africký stát Burkina Faso.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat