Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej

Pražský maraton vyhrál Mungara

12:11aktualizováno  14:05
PRAHA - Keňský běžec Kenneth Mungara dnes vyhrál Pražský mezinárodní maraton. V ulicích české metropole dosáhl času 2:11:06 a zvítězil s více než minutovým náskokem před svým krajanem Elijahem Sangem. Mistrem České republiky se stal čtyřicetiletý Róbert Štefko, který doběhl do cíle na patnáctém místě v čase 2:23:53.

Vítěz závodu Kenneth Mungara. foto: ČTK

Nejlepší ženou byla obhájkyně loňského vítězství Natalja Julamanovová z Ruska, které časomíra naměřila výkon 2:31:43. Druhá skončila Keňanka Emily Kimuriaová před Caroline Kwambaiovou. "Pěkný závod, užila jsem si ho," nechala se slyšet vítězka.

Už od začátku závodu bylo jasné, že rekordní časy se dnes lámat nebudou. "Povedený závod, jen trochu velké teplo na to, aby se dal běžet kvalitnější čas," shodli se všichni medailisté mezi muži. Vedle teplého počasí trápil běžce také vítr, který dokonce shodil při finiši nejlepších vytrvalců reklamní oblouk na cílovou trať.

Další medaile z mistrovství republiky vybojovali stříbrný Petr Havelka a bronzový Daniel Orálek. Největší český favorit Pavel Novák nedoběhl, na 24. kilometru vzdal kvůli špatnému mezičasu. Tuzemskou šampionkou mezi ženami je pětačtyřicetiletá Ivana Martincová na celkovém sedmém místě (2:53:01).

"Všichni jsou nemocni nebo zranění, takže to padlo na mě," usmíval se Štefko. Prý vůbec netrénoval, má naběháno jen asi 90 km. "Slíbil jsem, že budu závodit, ale jen jsem to zkusil a výkon tomu odpovídá. Začal jsem volně a popravdě jsem ani nepředpokládal, že do toho cíle doběhnu," řekl.

Výsledky: 1. Mungara 2:11:06, 2. Sang 2:12:15, 3. Kariuki 2:14:34, 4. B. Kiplagat 2:13:38, 5. N. Kipkemboi (všichni Keňa) 2:14:56, 6. Hussein (Et.) 2:15:28, ...15. Štefko 2:23:53, 18. Havelka 2:28:19, 19. Orálek (všichni ČR) 2:29:19.1. Julamanovová (Rus.) 2:31:43, 2. Kimuriaová 2:35:55, 3. Kwambaiová 2:37:51, 4. Ronová (všechny Keňa) 2:40:43, 5. Aboulahcenová (Belg.) 2:40:50, ...7. Martincová (ČR) 2:53:01.