Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rakoncaj před 30 lety zdolal K2: v mlze se zjevila fata morgana

Josef Rakoncaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Rakoncaj. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Mozek nechce uvěřit, protože není schopen domyslet, co se stalo. Uvědomí si to až později. Takhle popisoval Josef Rakoncaj okamžiky na vrcholu druhé nejvyšší hory světa K2 (8611 metrů). Bylo mu tehdy 32 let a poprvé v životě vylezl na osmitisícovku.

A rovnou na tu nejtěžší, neobávanější. Na Čhogori, jak ji v pohoří Karákóram domorodci nazývají, na Horu hor, jak se o ní zmiňují s úctou mnozí horolezci.

Stalo se tak přesně před 30 roky. 31. července 1983 ve 20 hodin a 45 minut. "A jestli jsem tam nahoře vnímal velké myšlenky o štěstí? Kdepak. Cítil jsem jen bolest svalů."

Dost možná nejuznávanější český vysokohorský lezec všech dob je bytostně spjatý právě s K2. Vždyť jako jediný člověk na zeměkouli na ní stanul dvakrát bez kyslíku.

O obtížnosti K2 mluví nejjasněji fakta. Poprvé se na její vrchol podařilo vylézt Italům Compognonimu a Lacedellimu v roce 1954, na další úspěšný pokus se ale čekalo dlouhých 23 let!

K2 měří sice o 239 metrů méně než Mount Everest, avšak její převýšení od úpatí hory na vrchol je mnohem větší a stěny strmější a těžší.

"Problém K2 tkví v tom, že čouhá nad okolní kopce o 600 metrů, takže přitahuje věčně špatné počasí," vysvětluje Rakoncaj fakt, že některé roky se na vrchol nedostal třeba ani jeden horolezec. Navíc má procentuálně nejvíce neúspěšných pokusů ze všech osmitisícovek.

"Vždyť my jsme při expedici před 30 roky čekali na šanci pokusit se o vršek čtyři a půl měsíce! Je to fakt zvláštní kopec. Člověk tam musí být setsakramentsky rychlý. Já se pokaždé snažil dostat se na vršek v co nejkratším čase a okamžitě odtud vypadnout…"

Rakoncaj stál tehdy se svým italským parťákem Agostinem da Polenzou nejvýše ze všech lidí na světě. "Slunce svítí jen pro nás, senzace," povídal tehdy da Polenza a v úžasu oba sledovali, jak slunce promítlo skutečný obraz hory v mlžném oparu; na východě se zjevila jako fata morgana pyramida K2!

Jenže tehdy se kvapem stmívalo a oba chlapíci pochopili, že je čeká brutální bivak ve výšce 8550 metrů. Jeden z nejvyšších bivaků v dějinách horolezectví.

Hlavně přežít

"V mrazu okolo 35 stupňů jsem myslel na jediné – pokusit se tuhle noc přežít. Už nikdy bych nic podobného nechtěl zažít…" pamatuje si Rakoncaj navěky.

Stejný kousek bez použití kyslíku se mu na K2 povedl i o tři roky později a vstoupil tak do dějin horolezectví. Kromě Rakoncaje na K2 z Čechů uspěli už jen Libor Uher v roce 2007 a loni Pavel Bém. Horolezci se k Bémovu výstupu moc vyjadřovat nechtějí, ale je známo, že bývalého pražského primátora potkalo nebývalé štěstí. K2 zažila neuvěřitelně stabilní počasí a cesta na vrchol byla zafixovaná od předchozích expedic. A navíc údajně použil i kyslík. K tomu Rakoncaj dříve jen lakonicky prohodil: "Používat kyslík je degradace horolezectví. Je to, jako kdybyste lezli na horu o dva tisíce nižší."

Rakoncajova rodina z několika jeho expedic dostala informaci, že zemřel, ale on se snad díky zvláštnímu instinktu ze všech šlamastik vždy dokázal vymotat.

Pro své potěšení stále ještě leze, ale osmitisícovky už ho dávno nelákají. A třeba ani nechce znovu pokoušet osud.

"Horolezectví a smrt k sobě bohužel patří," ví moc dobře. "Jenže když už umřít, tak by se mi to nejvíc líbilo doma v posteli…"

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...