Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Překvapení: Štybarovým šéfem v Quick Stepu bude český boháč Bakala

Sport

  15:57
PRAHA - Jeden z nejbohatších českých finančníků Zdeněk Bakala se rozhodl investovat do cyklistiky. Podle informací serveru cyclingnews.com koupil profesionální cyklistický tým Quick Step. Právě s touto belgickou stájí jedná o smlouvě cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar.

Štybar s pohárem. foto: ČTK

"Tým Quick Step prokázal, že je jednou z nejúspěšnějších cyklistických závodních stájí s fantastickými jezdci, profesionálním řízením a zázemím. Jsem rád, že jsem se stal součástí této úžasné společnosti," uvedl dnes Bakala v tiskové zprávě.

Příchod Bakaly, jehož majetek odborní časopis Forbes letos odhadl na 1,2 miliardy dolarů, by měl podle manažera Patricka Lefevera stabilizovat finanční situaci v týmu minimálně do roku 2013. Lefevere prohlásil, že s Bakalou jednal několik měsíců. "Jsme rádi, že jsme dospěli k úspěšnému závěru. Našemu týmu i lidem, kteří pro něj pracují, zaručuje tato dohoda budoucnost i po roce 2011. Naším cílem je jako vždy vítězit v těch nejprestižnějších soutěžích," řekl Lefevere.

Roční rozpočet špičkového týmu profipelotonu se podle odhadu LN pochybuje kolem 10 miliónů euro (cca 250 milónů korun). Zároveň se tím usnadní příchod Štybara, jenž má ještě do února platný kontrakt s týmem Fidea.

QUICK STEP

- Špičkový belgický tým elitní kategorie ProTour založený v roce 2003.

- V jeho dresu září například Tom Boonen (belgický mistr světa 2005, skvělý klasik a spurtem, ale také kokainový hříšník), Stijn Devolder (další špičkový belgický klasik), Španěl Carlos Barredo nebo mistr úniků z Francie Sylvain Chavanel.

- V posledních třech sezónách tým vyhrál dvakrát Paříž-Roubaix, Kolem Vlaander, Klasiku San Sebastian a získal dva etapové vavříny na Giru, tři na Tour de France a šest na Vueltě. 

Česká cyklokrosařská i světová jednička o vstupu českého miliardáře již veděla. "Quick Step hledal silného sponzora, trvalo to trochu déle, než mělo," řekl mistr světa z letošního roku ve čtvrtečním rozhovoru pro deník Sport. Že mohla proběhnout komunikace i předem nevylučuje ani cyklistický expert Luboš Tesař.

"Pan Bakala je stejně jako Zdeněk Západočech. Určitě tam mohla proběhnout a nejspíše i proběhla nějaká komunikace," řekl v reakci serveru Lidovky.cz na novinku. Vstup Bakaly do světa špičkové silniční cyklistiky by v budoucnu mohl pomoci i českým závodníkům. "Záleží samozřejmě na výkonnosti, ale určitě on nebo Zdeněk mohou ukázat na některého z krajanů, že jej chtějí do týmu," dodal Tesař.

Významný finančník s českým i americkým pasem Bakala byl v minulosti spojen se společností Patria Finance, nyní je podílníkem RPG Industries a přes firmu Handelsblatt Investments B.V. většinovým vlastníkem vydavatelství Ekonomia. Figuruje i v několika dalších firmách jako například New World Resources, která vlastní doly OKD.

Autoři: ,