28. srpna 2011 17:58, aktualizováno  18:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Překvapivý průběh Vuelty: po horské etapě vede mladík Mollema

Nový lídr Vuelty Bauke Mollema. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový lídr Vuelty Bauke Mollema. | foto: Reuters

MADRID Devátou etapu Vuelty se závěrečním desetikilometrovým stoupáním vyhrál irský cyklista Daniel Martin. Novým lídrem je čtyřiadvacetiletý vrstevník Romana Kreuzigera Nizozemec Bauke Mollema z Rabobanku. Ten vede i pořadí mladíků do pětadvaceti let a je také vedoucím mužem mezi vrchaři. V závěrečném stoupání odpadl překvapivě dosud vedoucí domácí favorit Joaquín Rodriguez z Kaťuše.

183 kilometrů dlouhá první horská etapa na letošní Vueltě pořádně zamíchala s ambicemi favoritů. Závěrečné osmnáctikilometrové ďábělské stoupání do Sierra de Bejár nejspíše ukončilo naději domácích fanoušků na španělského triumfátora Vuelty.

Vuelta, cyklistický etapový závod Grand Tours

9. etapa - Villacastín - Sierra de Béjar-La Covatilla (183 km): 1. Martin (Ir.) 4:52:14, 2. Mollema (Niz.) stejný čas, 3. Cobo (Šp.) -3, 4. Wiggins -4, 5. Froome (oba Brit.) -7, 6. Nibali (It.) -11, 7. Taaramäe (Est.), 8. Meňšov (Rus.), 9. Zubeldia (Šp.), 10. Kessiakoff (Švéd.) všichni -12.

Průběžné pořadí: 1. Mollema 37:11:17, 2. Rodríguez (Šp.) -1, 3. Nibali -9, 4. Kessiakoff -18, 5. Van den Broeck (Belg.) -27, 6. Moreno (Šp.) -35, 7. Fuglsang (Dán.) -37, 8. Seeldraeyers (Belg.), 9. Zubeldia oba -42, 10. Cobo -46.

Dosud červený Joaquín Rodriguez místo očekávaných ataků po dvou skvělých vítězstvích v městských strmých dojezdech odpadl a od šestého kilometru začal ztrácet kontakt s Nibalim a spol. Stejně tak i Ital Michele Scarponi z Lampre, který se snažil o nástupy, ale vydal se ze svých sil a nakonec dojel ze ztrátou 1:49 minuty ještě 59 vteřin za Rodriguezem.

Fanoušky naopak překvapili dva mladíci - Daniel Martin z Irska a nizozemská superhvězdička Bauke Mollema. S nimi pak Bradley Wiggins. Britský olympijský šampion z dráhy v úvodu stoupání ztrácel kontakt, za pomoci parťáka Froomeho ale nasadil konstantní drtivé tempo, dojel vedoucí skupinku, kterou následně dokázal i roztrhat.

Poslední čtyři kilometry (i s třináctiprocentním převýšením) odtáhl ve stylu "horské časovky) a přestože dojel nakonec do cíle se ztrátou 4 vteřin na vítězného Martina, ocenění "Hrdina dne" mu patří právem. Za Martinem dospurtoval do cíle nový lídr Mollema, který navíc v pondělí definitivně utrhne v časovce druhého Rodrigueze (ztrácí jednu vteřinu).

Daniel Martin slaví triumf na Vueltě.

Mladý Nizozemec, spolu s Kruijwijkem a Gesinkem hvězdný mušketýr budoucnosti stáje Rabobank, se tak rázem stal největším soupeřem italského obhájce prvenství Vincenza Nibaliho, který dnes dojel těsně šestý a hrdiny dne Wigginse. Brit je jednoznačně nejlepším časovkářem mezi lídry stájí (v pelotonu je ještě mistr světa Fabian Cancellara) a právě jízda proti chronometru čeká cyklisty v pondělí v okolí Salamanky (celkem 47 kilometrů).

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?