Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přešlapy bude ISU posuzovat velkoryse: Menší přejetí trestat nebudeme

Sport

  18:33
HEERENVEEN - Mohutné protesty rychlobruslařů proti novému pravidlu, podle kterého jim hrozí za přejetí do vedlejší dráhy diskvalifikace, částečně padly na úrodnou půdu. Mezinárodní bruslařská unie (ISU) sice zavedenou změnu v regulích nezruší, ale bude při uplatňování pravidla v praxi benevolentní.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Diskvalifikace bude následovat poté, co se na jednoznačném porušení pravidla shodnou nezávisle na sobě dva rozhodčí. První prohřešek ještě trestán nebude.

"Budeme chránit rychlobruslaře před diskvalifikaci kvůli čistě náhodným incidentům nebo ne zcela zřetelným případům. Nemůžeme udělovat žlutou kartu, ale dá se to k tomu přirovnat," uvedl předseda technické komise ISU Nor Tron Espeli s tím, že námitky závodníků berou funkcionáři zcela vážně.

Zástupci unie to oznámili těsně před startem Světového poháru v nizozemském Heerenveenu po schůzce s některými předními závodníky. Podle nových pravidel nesmějí rychlobruslaři přešlápnout do druhé dráhy nikde na okruhu.

Prakticky všichni jsou přitom zvyklí na rovince jezdit prostředkem dráhy.

"Budeme k výkladu toho pravidla přistupovat velkoryse a menší přejetí čáry nebudeme trestat diskvalifikací," řekl Espeli po jednání s delegací rychlobruslařů, kterou vedli olympijský vítěz Sven Kramer a další Nizozemec Mark Tuitert.

Ti předali Espelimu petici s podpisy 120 závodníků včetně dvojnásobné olympijské šampionky Martiny Sáblíkové, jejíž dlouhý skluz na rovinkách rovněž často přesahuje do vedlejší dráhy. Její trenér Petr Novák také patří k hlasitým kritikům pravidla, které podle něj výrazně zpomalí časy.

Alespoň s částečnými ústupky ze strany ISU byl český kouč spokojen, stále je ale přesvědčen, že tato změna pravidel rychlobruslení škodí.

"Funkcionáři ale vidí, že se něco stalo. Že je tam chyba. Těch změn je v posledních letech dost a doposud nikdo neprotestoval. Až teď," řekl Novák ČTK.

Zástupci unie podle jeho informací dokonce závodníkům slíbili, že po druhém prohřešku bude následovat diskvalifikace jen v případě, že se na provinění shodnou tři rozhodčí - hlavní na ploše plus rozhodčí na začátku a konci zatáčky.

Zároveň prý budou tolerovat přejetí do druhé dráhy na kratších tratích 500 a 1000 metrů. "Když to rychlobruslaře vyhodí ze zatáčky. Musí ale být vidět, že se snaží okamžitě vrátit zpět," uvedl Novák, podle nějž i v první den SP došlo ke kontroverzní diskvalifikaci. Kanaďanka Cindy Klassenová byla na kilometru vyloučena za předkopnutí brusle.

Kontroverzní pravidlo bylo zavedeno v létě a závodníci žádali jeho zrušení. "Teď najednou škrtnout nejde," řekl Espeli.

Rychlobruslaři hrozili bojkotem závodů, který podle Kramera stále není vyloučen. V Heerenveenu však do sezony odstartovali. "Samozřejmě bychom byli radši, kdy to pravidlo hned zrušili, ale chceme dát unii čas. Takže teď bojkot nebude, protože chceme všichni závodit," řekl listu De Telegraaf Tuiters, olympijský vítěz na trati 1500 m, který byl minulý týden na domácím šampionátu za přejetí čáry diskvalifikován.

Na nedávných závodech v norském Hamaru potkal stejný osud hned 16 rychlobruslařů. "Nechceme trestat závodníky, kteří náhodou nebo o malý kousek přejedou dráhu, ale ty, kteří jezdí v cizí dráze," řekl Espeli.

Autor: