Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Přežije? Šílený Rakušan chce pádem ze stratosféry překonat rychlost zvuku

Sport

  11:47
PRAHA - Přeletěl kanál La Manche, seskočil ze sochy Ježíše v Riu de Janeiru, vrhal své tělo z nejrůznějších mrakodrapů. Nyní chce zajít Felix Baumgartner (39) ještě dál. Ke čtyřicátým narozeninám si možná dá dárek v podobě volného pádu ze 36 kilometrů a jako třešničku na dortu překonání rychlosti zvuku 1 mach (1225 km/hod).

Felix Baumgartner. foto: Reprofoto

Zdá se vám to jako šílenost? Tak vězte, že máte pravdu. Nikdo totiž přesně neví, jak celý pokus dopadne. Z Baumgartnera se na několik minut stane pokusný králík. Před 50 lety seskočil ze dvaatřicetikilometrové výšky plukovník US Air Force Joseph Kittinger. Tomu ale nešlo o překonání rychlosti zvuku, ale o otevření dveří pro zkoumání vesmíru.

Mnoho lidí se pokoušelo zlomit tento rekord a mnozí to nepřežili. Věřím, že díky speciálním testům a přípravě tentokrát uspějeme," tvrdí veterán Kittinger. A jaký, že byl jeho rekordní seskok? "Šílená bolest, ztratil jsem cit v pravé ruce, která se mi zvětšila dvojnásobně," vypráví po letech o své zatím jedinečné zkušenosti.

VIDEO Z PŘÍPRAV NA ŠÍLENÝ POKUS:

Baumgartner, který 20. dubna oslaví čtyřicáté narozeniny, se o překonání jeho rekordu chce pokusit někdy na přelomu jara a léta. Celý projekt Red Bull Stratos se má uskutečnit nad Severní Amerikou.

Jaké rekordy překoná

- Nejdelší volný pád
- Volný pád z nejvyšší výšky
- Rychlostní rekord lidského těla
- Výškový rekord pro člověka letícího balonem

"Chci prostě posunout hranice lidských možností a chci to přežít," vysvětluje Rakušan svou motivaci. A přidává ještě jeden důvod.

"Budoucí vesmírné projekty potřebují najít cestu, jak v případě nouze opustit loď ve velké výšce. Tato akce by NASA mohla pomoci," přidává vědecké vysvětlení pro svůj extrémní kousek Baumgartner, který v nadsázce tvrdí, že ve speciálním skafandru umí již jíst i zpívat.

Do stratosféry by jej měl vynést horkovzdušný balón naplněný héliem a následný pokus nebude trvat déle než pět minut. A poté všichni dostanou odpověď na klíčovou otázku: přežije ho?

ZAJÍMAVÉ INFORMACE

- Poletí v balonu, který bude od kapsle pro pilota po svůj vrchol měřit 145 m! 

- Ve výšce 36 km nad zemí z něj vyskočí a spustí se volným pádem k zemi nadzvukovou rychlostí 1300 km/h! "

- Ve chvíli, kdy vyletí 18 km nad zem, začne se mu vařit krev. Jeho neopren se nafoukne, tlak se obrovsky zvýší, každý pohyb jsou obrovská muka. 

- Dýchat bude z kyslíkové lahve. Nemůže se potit, jinak se mu orosí hledí skafandru. Neucítí ani nohy ani ruce. A kvůli helmě se nepodívá, jestli má otevřený padák. Proto bude mít na obou rukavicích upevněna zrcátka.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...