13. července 2007 11:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Přichází Beckham spasitel

Americká média jsou plná Davida Beckhama. Anglický fotbalista se objevil na titulce magazínu Sports Illustrated. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká média jsou plná Davida Beckhama. Anglický fotbalista se objevil na titulce magazínu Sports Illustrated. | foto: ČTK

LOS ANGELES/PRAHA Fotbal v Severní Americe čeká v pátek třináctého den B. Právě dnes dorazil do Los Angeles v roli spasitele hvězdný záložník David Beckham. Hlavní poslání jeho pětiletého angažmá v klubu LA Galaxy je zřejmé: pozvednout dosud opomíjený sport v očích amerických fanoušků na úroveň amerického fotbalu, basketbalu či baseballu.

„Kdybych nevěřil, že se to může povést, tak bych do něčeho podobného nikdy nešel,“ vyjádřil se dvaatřicetiletý idol před začátkem americké mise.

Soccer vs. fotbal. Podaří se Beckhamovi přilákat Američany na fotbal? Britský záložník si vyměnil dres s hvězdou amerického fotbalu Reggiem Bushem.O tom, že Beckham je jediný správný muž pro tak náročný úkol, je přesvědčený i prezident LA Galaxy Alexi Lalas. „David je ikona, která překonává všechny hranice,“ prohlásil nadšeně šéf klubu.

Masivní vlna nadšení propukla hned po lednovém oznámení, že bývalý kapitán anglické reprezentace vymění Real Madrid za působení v zámořské soutěži MLS. Jeho nový klub od té doby stačil prodat 11 tisíc permanentek.

Značný vliv bude mít Beckham na americkém trhu především jako výnosná reklamní tvář. Z této činnosti bude pro fotbalovou superstar plynout víc než devadesát procent příjmů z astronomického ročního platu ve výši 100 milionů dolarů.

Komerční potenciál zvyšuje ještě aura hollywoodského páru snů, který Beckham tvoří s manželkouVictorií. Posh Spice z populární dívčí skupiny Spice Girls se dokonce zúčastní Beckhamova úvodního duelu v MLS proti Torontu v roli roztleskávačky.

Ikona mírní očekávání
Komisionář soutěže Don Garber však vidí hlavní přínos Beckhama v činnosti, kterou předvede na trávníku. „Neangažovali jsme Davida, aby prodával lístky a dresy, ale protože je to prvotřídní hráč,“ prohlásil.

Pozornost patří hvězdě. Bývalý kapitán anglické reprezentace David Beckham a jeho žena Victoria dorazili do Los Angeles. Vzbudí fotbalová celebrita u Američanů zájem o fotbal?V tomto ohledu se snaží vyhlášený exekutor přímých kopů brzdit přehnaná očekávání. „Lidé si možná myslí, že hned první zápas vyhrajeme 10:0. Já ale nejsem typ, který zvládne obejít deset protihráčů a vstřelit tři čtyři branky za zápas,“ mírnil Beckham až příliš optimistické prognózy. Sám sebe pokládá hlavně za týmového hráče. '

V poslední době to ale vypadá, že jeho noví spoluhráči výraznou pomoc opravdu potřebují. V tabulce Západní konference jim patří až předposlední místo. Na postup do vyřazovacích bojů ztrácejí čtyři body. „Bez pochyb jsme se dostali pod velký tlak. Oči z celého světa se teď dívají na nás a my z toho chceme těžit. Je to šílené, ale krásně šílené,“ neztrácel hlavu prezident LA Galaxy Alexi Lalas.

Velká premiéra anglické posily se chystá na příští sobotu. Kalifornský klub si k ní pozval soupeře, kterého Beckham dobře zná - londýnskou Chelsea.

Najdete na Lidovky.cz