Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primátor Kittner přiznal, že o dluzích Neumannové a spol. veděl

Sport

  8:00
LIBEREC/PRAHA - Kateřina Neumannová a svaz lyžařů jsou blízko velkému maléru. Stát vrátí věřitelům libereckého šampionátu pouze DPH z faktur, které nebyly splaceny. Ze stamilionových závazků tak ukrojí jen dvacet milionů.

Kateřina Neumannová (vlevo) a liberecký primátor Jiří Kittner při zahajovacím ceremoniálu 18. února. foto: ČTK

A podobně se asi zachová i liberecká radnice. "Rozhodnout musí zastupitelstvo. Zaplatit šestaosmdesát milionů, které zbývají po případném vrácení DPH, ale v možnostech města není," řekl pro server Týden.cz primátor města Jiří Kittner, který v rozhovoru přiznal i další zásadní věc. Organizátoři věděli už během šampionátu, že nebudou schopni dluhy uhradit. V průběhu třetího dne prý zjistili, že diváků přijde méně.

"Co můžete v tu chvíli dělat? Přerušit nebo zastavit kvůli tomu šampionát? To přece nešlo," hájí se Kittner, který byl jedním z členů vedení organizačního výboru. Toto tvrzení ale velmi překvapilo věřitele. Těm totiž pořadatelé po celé mistrovství světa tvrdili, že s penězi problém nebude.

"My jsme tu informaci rozhodně neměli. Tvrdili, že peníze přijdou krátce po šampionátu. Nikdo z nás by smlouvy neplnil, kdybychom neměli záruky," řekl LN zástupce věřitelů Vojtěch Hlaváček ze společnosti RZA Solutions. I 18 měsíců po šampionátu se ale zdá, že věřitelé dostanou souhrnně maximálně 40 milionů korun.

Žaloba na Neumannovou? Je to pravděpodobné
Věřitelé proto už nahlas mluví o řešení soudní cestou. Žaloby by mohly mířit na stát, lyžařský svaz a Liberec. A také na jednotlivé členy organizačního výboru, kterému předsedala Kateřina Neumannová.

"Samozřejmě je pro nás nejdůležitější dostat své peníze. Ale také nás zajímá, proč k dluhům vůbec došlo," říká Hlaváček, který na přímou otázku, zda zažalují i olympijskou vítězku Kateřinu Neumannovou, odpověděl jasně: "Je to velice pravděpodobné." Stále podle něj totiž není jisté, zda nedocházelo k upřednostňování některých věřitelů.

Mohlo by vás zajímat